מייקל בליקי

מייקל בליקי

רכז מדיניות ציבורית

עד כמה העיר שלכם חופשית בשבת?

השבת היא קו פרשת מים בחברה הישראלית – סלע מחלוקת איתן באיזון העדין שבין דת ומדינה. ממשלות קמו ונפלו עליה, מאבקים ציבוריים מרים ניטשו , והיא מהווה אבן בוחן חשובה למידת החופש של התושבים. השבתה כפויה בשבת, בערים שאינן חרדיות, היא לא שוויונית. ואכן, מתברר שישנם פערים אדירים בין עיר לעיר: בזמן שבאחת מתנהל מסחר, מתקיימים חיי תרבות ופנאי ענפים וניתן להתנייע בחופשיות בתחבורה ציבורית, אצל שכנתה נאלץ מי שאין ברשותו רכב פרטי או כסף למונית, לצעוד ברגל – או להסתגר בדלת אמותיו. קפיצה לחוף הים, לחיק הטבע או למשפחה מחוץ לעיר, אינם אפשריים עבורו. במדד השבת העירונית נכללות 32 הערים היהודיות הלא חרדיות המאוכלסות בישראל. בנינו את המדד דרך סדרת שאלות בתחומים כגון תחבורה ציבורית, מסחר ופעילויות בחסות העירייה שנועדו לבחון את הפעילות שהעירייה מאפשרת לתושבים במהלך השבת

תחבורה ציבורית בשבת: בדקנו האם פועלת תחבורה ציבורית בשבת בתמיכת העיריה, בדגש על נסיעות אל מחוץ לעיר? 

מסחר בשבת: כאן בדקנו שתי קטגוריות: האם מתקיים מסחר בפועל, למרות חוק העזר העירוני והאם העירייה ניסתה לשנות את חוק העזר העירוני האוסר מסחר? 

פעילויות בחסות העירייה: כאן בדקנו האם מתקיימים אירועי חוצות, מופעי תרבות ופעילויות (למשל: הפנינג, סרטים באוויר הפתוח, הופעות, פעילות קיץ, ספורט עממי) בתמיכת העירייה; האם פועלים מוסדות תרבות (כגון תיאטראות ובתי קולנוע) בתמיכת העירייה; האם פועלים אולמות בבעלות העירייה/בהפעלתה או מוסדות עירונים (כגון ספריות ציבוריות, מרכזים קהילתיים ומרכזי צעירים) והאם פועלים בריכות ומועדוני ספורט בבעלות העירייה או בהפעלתה? 

לכל אחת משבע השאלות ישנן שתי תשובות אפשריות: "כן", שמעניקה נקודה בקטגוריה, או "לא", שאינה מזכה בניקוד. סך הנקודות שקיבלה כל עיר בכלל השאלות הוא ציונה הסופי, אשר קובע את מיקומה בטבלת הערים הכללית. הציון המקסימלי שניתן לקבל הוא 7 נקודות, המהוות 100%.

ששת מערי המדד שלנו – הרצליה, מודיעין, ותל אביב, אילת, גבעתיים והוד השרון – חולקות את המקום הראשון עם מקסימום הניקוד האפשרי. גם להן עוד יש לאן להתקדם: בתל אביב, אילת, גבעתיים והוד השרון מצאנו מעט מאוד פעילות במוסדות העירוניים בשבת, יש מעט מאוד מסחר בפועל בהרצליה, גבעתיים ובמודיעין, ואצל האחרונה אילת, הוד השרון ומודיעין לא כל חלקי העיר מחוברים לרשת התחבורה הציבורית בשבת. את הניקוד המינימלי האפשרי – אפס עגול – מקבלת בית שמש. היא אינה זוכה ולו לנקודה באף אחת מהקטגוריות, והשבת בה סגורה ומסוגרת. נזכיר שאין מדובר בעיר חרדית, בשונה מבני ברק, ביתר עילית ומודיעין עילית. 

למדד השבת המלא לחצו כאן

שתפו את הפוסט

מייקל בליקי

מייקל בליקי

רכז מדיניות ציבורית

עד כמה העיר שלכם חופשית בשבת?

השבת היא קו פרשת מים בחברה הישראלית – סלע מחלוקת איתן באיזון העדין שבין דת ומדינה. ממשלות קמו ונפלו עליה, מאבקים ציבוריים מרים ניטשו , והיא מהווה אבן בוחן חשובה למידת החופש של התושבים

השבתה כפויה בשבת, בערים שאינן חרדיות, היא לא שוויונית. ואכן, מתברר שישנם פערים אדירים בין עיר לעיר: בזמן שבאחת מתנהל מסחר, מתקיימים חיי תרבות ופנאי ענפים וניתן להתנייע בחופשיות בתחבורה ציבורית, אצל שכנתה נאלץ מי שאין ברשותו רכב פרטי או כסף למונית, לצעוד ברגל – או להסתגר בדלת אמותיו. קפיצה לחוף הים, לחיק הטבע או למשפחה מחוץ לעיר, אינם אפשריים עבורו

במדד השבת העירונית נכללות 32 הערים היהודיות הלא חרדיות המאוכלסות בישראל. בנינו את המדד דרך סדרת שאלות בתחומים כגון תחבורה ציבורית, מסחר ופעילויות בחסות העירייה שנועדו לבחון את הפעילות שהעירייה מאפשרת לתושבים במהלך השבת

תחבורה ציבורית בשבת. בדקנו האם פועלת תחבורה ציבורית בשבת בתמיכת העיריה, בדגש על נסיעות אל מחוץ לעיר? 

מסחר בשבת. כאן בדקנו שתי קטגוריות: האם מתקיים מסחר בפועל, למרות חוק העזר העירוני והאם העירייה ניסתה לשנות את חוק העזר העירוני האוסר מסחר? 

פעילויות בחסות העירייה. כאן בדקנו האם מתקיימים אירועי חוצות, מופעי תרבות ופעילויות (למשל: הפנינג, סרטים באוויר הפתוח, הופעות, פעילות קיץ, ספורט עממי) בתמיכת העירייה; האם פועלים מוסדות תרבות (כגון תיאטראות ובתי קולנוע) בתמיכת העירייה; האם פועלים אולמות בבעלות העירייה/בהפעלתה או מוסדות עירונים (כגון ספריות ציבוריות, מרכזים קהילתיים ומרכזי צעירים) והאם פועלים בריכות ומועדוני ספורט בבעלות העירייה או בהפעלתה? 

לכל אחת משבע השאלות ישנן שתי תשובות אפשריות: "כן", שמעניקה נקודה בקטגוריה, או "לא", שאינה מזכה בניקוד. סך הנקודות שקיבלה כל עיר בכלל השאלות הוא ציונה הסופי, אשר קובע את מיקומה בטבלת הערים הכללית. הציון המקסימלי שניתן לקבל הוא 7 נקודות, המהוות 100%.

ששת מערי המדד שלנו – הרצליה, מודיעין, ותל אביב, אילת, גבעתיים והוד השרון – חולקות את המקום הראשון עם מקסימום הניקוד האפשרי. גם להן עוד יש לאן להתקדם: בתל אביב, אילת, גבעתיים והוד השרון מצאנו מעט מאוד פעילות במוסדות העירוניים בשבת, יש מעט מאוד מסחר בפועל בהרצליה, גבעתיים ובמודיעין, ואצל האחרונה אילת, הוד השרון ומודיעין לא כל חלקי העיר מחוברים לרשת התחבורה הציבורית בשבת.

את הניקוד המינימלי האפשרי – אפס עגול – מקבלת בית שמש. היא אינה זוכה ולו לנקודה באף אחת מהקטגוריות, והשבת בה סגורה ומסוגרת. נזכיר שאין מדובר בעיר חרדית, בשונה מבני ברק, ביתר עילית ומודיעין עילית. 

למדד השבת המלא לחצו כאן

שבת חופשית

הדירוג המלא לשנת 2023

שתפו את הפוסט

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.