![](https://israelhofsheet.org.il/wp-content/uploads/2024/07/fis_761_1_e-2-300x149.jpg)
ישראל חופשית עתרה לבג"ץ: יש לעצור סבסוד מוענות היום לאברכים בגילאי גיוס
פסיקת בג"ץ בנושא גיוס חרדים יצרה זיקה משפטית ברורה בין חובת הגיוס לבין תקצוב הישיבות. בית המשפט קבע כי בהיעדר בסיס חוקי לדחיית השירות, נשמט
מנהלת מחלקת מדיה ודוברות
ידעתם? אם הרכבת הקלה לא תעבוד בשבת, כולנו נשלם מחיר כבד מאוד. אתם שואלים עד כמה המחיר על אי הפעלת הרכבת הקלה בשבתות וחגים יהיה כבד? עלות של 880 מיליון ש"ח, מדי שנה, למשק הישראלי. זה סכום מטורף, שעולה ממחקר מעמיק ויסודי שביצע לבקשתנו חן הרצוג, הכלכלן הראשי והשותף בחברת BDO, אשר פורסם לראשונה ע"י עיתונאי נדב איל בידיעות אחרונות.
42.5 מיליארד ש"ח מכספי המיסים שלנו מימנו את הפרויקט החשוב הזה. מאחר שהציבור כולו מימן את עלות הקמת הרכבת הקלה, אנחנו מאמינים שמתכונת הפעלתה חייבת לשרת את האינטרס הציבורי הרחב. והציבור באופן גורף – עם תמיכה של 78% אחוז לפחות – מעוניין שהרכבת תפעל גם בשבת.
מתוך מחקר של חברת BDO, פורסם לראשונה ע''י נדב איל בידיעות אחרונות
הדבר נכון ציבורית, אבל גם כלכלית וסביבתית: הפעלת הרכבת בשבתות וחגים תוזיל את מחירי הנסיעה בסך כולל של 390 מיליון ש"ח בשנה, תצמצם משמעותית את הגודש בכבישים, את זיהום האוויר ואת מספר תאונות הדרכים (תוספת חיסכון של 150 מיליון ש"ח בשנה). כידוע, זה נכון גם חברתית: הפעלת הרכבת בשבתות וחגים תצמצם פערים חברתיים וגיאוגרפים ותאפשר לכולם, גם למי שאין רכב פרטי, להסתובב ברחבי גוש דן, להגיע לעבודה (כן, יש כאלה שעובדים בשבת) ולבלות.
אם הרכבת לא תפעל בשבתות ובחגים ותושבי תל -אביב-יפו, רמת גן, פתח תקווה ובת ים שחיכו כל כך לבשורה הזו – יישארו ללא מענה: משפחות לא יוכלו לנסוע לים ולפארק ולאזורים התיירותיים, צעירים ימשיכו לנהוג שיכורים בלילות שישי, חיילים ימשיכו להוציא הון עתק על מוניות, אוהדים שמגיעים לבלומפילד לא ישארו ללא חניה ויעמדו שעות בפקקים, החניונים ימשיכו לשחוט את כולנו כלכלית, מבוגרים בגיל השלישי ימשיכו לבלות את הסופ״ש לבד, והכל ימשיך להיות קשה, יקר ופקוק – כשהפיתרון לכל אלה הוא פשוט: להפעיל את הרכבת הקלה בסופי שבוע.
למחקר המלא – לחצו כאן
פסיקת בג"ץ בנושא גיוס חרדים יצרה זיקה משפטית ברורה בין חובת הגיוס לבין תקצוב הישיבות. בית המשפט קבע כי בהיעדר בסיס חוקי לדחיית השירות, נשמט
סקר המילואימניקים קובע: המצב שבו חרדים לא מתגייסים אינו יכול להימשך! סקר שערך פרויקט 'המדד' עבור תנועת ישראל חופשית בחן את עמדות משרתי המילואים
מזה יותר משני עשורים שהמערכת הפוליטית מנסה להתמודד עם סוגיית גיוס בני הישיבות. מאז פסילת חוק טל על ידי בג"ץ בשנת 2012, סוגיית גיוס בני
ישיבות הנושרים הן מוסדות לימוד חרדיים המיועדים לצעירים בגילאי 18-23 שלא הסתדרו בישיבות רגילות. על פי מחקר של ד"ר אסף מלחי, נכון למרץ 2023 קיימות
נתקלתם ב"יהלומים"? דווחו ללנו לתיבה הבטוחה! התמיכה שלנו בחושפי שחיתויות לא התחילה עם התחקיר אודות היהלומים של מירי רגב. את התיבה הבטוחה פתחנו יחד עם
לכל ילד יש זכות ללמוד בגן. מסתבר שמבחית מערכת חינוך ממלכתי-דתי ועיריית פתח תקווה לא כך הדבר. לפני שנתיים פנו אלינו זוג הורים מפתח תקווה,