חינוך חופשי

מאות תוכניות חיצוניות, שנכנסו למאגר התכניות של משרד החינוך, מופעלות ע"י גופים חשוכים, אנטי ליברליים ואנטי דמוקרטיים. באתר זה ריכזנו מידע מלא ונגיש על עשרות העמותות, הגרעינים התורניים והארגונים שנכנסו למאגר –  וחייבים להדליק נורה אדומה לכל הורה.
רשימת העמותות המלאה
זכויות ההורים במערכת החינוך
להורדת המחקר המלא
על הפרויקט

במסגרת פרויקט זה מיפינו את התוכניות החינוכיות המוצעות לבתי ספר במסגרת מערכת הגפ"ן, שעוסקות בהקניית זהות יהודית, ערכים מורשת ודת לתלמידים.

במסגרתו אותרו מאות תוכניות שמועברות על ידי גופים שהערכים שהם מקדמים עלולים להתנגש עם ערכיהם של הורים בעלי השקפת עולם ליברלית ופלורליסטית או עם הזהות הישראלית-יהודית שהורים אלה מעוניינים להקנות לילדיהם.

מדובר על תוכניות מופרטות, המועברות על ידי גורמים פרטיים. חשוב לזכור שבמסגרת ההסכמים הקואליציוניים, הוסכם בין נעם לליכוד על העברת היחידה לתוכניות חיצוניות וקידום שותפויות במשרד החינוך לאחריות ״הרשות לזהות לאומית-יהודית״ תחת אבי מעוז. בראש הרשות עומד היום הח״כ לשעבר, ניר אורבך. 

בסך הכל אותרו כ-40 ארגונים, ביניהם כאלה שמקדמים החזרה בתשובה, פגיעה בקהילה הגאה, הפרדה מגדרית, ארגוני הדתה וארגונים שמעודדים עלייה להר הבית ובניין בית המקדש.

מכיוון שבמערכת הגפן הארגונים אינם נדרשים להכריע בין זרמי החינוך השונים, הסיווג התבסס על קריטריונים כגון: אתר אינטרנט הפונה לקהל הרחב, שמות התוכניות המוצעות או האופן בו הן ממותגות, מידע על פעילות בבתי ספר ממלכתיים וכדומה. יש לקחת בחשבון שיתכנו ארגונים שנראה כי הם פונים לזרם הדתי או החרדי בלבד אך למעשה פונים לכלל הזרמים, ולהיפך.

באופן גס ניתן לחלק את הארגונים שאותרו לשלוש קבוצות, ביניהן יש לעיתים חפיפה:

1. התנגדות לזכויות להט"ב והכרה בקהילה הגאה, עידוד הפרדה מגדרית והדרת נשים.

 • אחד הארגונים הבולטים בהקשר זה הוא "המכון הישראלי למשפחה" (לשעבר בקדושה) שעל רבניו נמנים הרב יעקב אריאל והאב שמואל אליהו. הרב אריאל הגדיר את חברי קהילת הלהט"ב כ"נכים שסובלים מבעיה אמיתית שאותה יש לפתור באמצעות טיפוליים נפשיים ותרופתיים״. הרב אליהו מצידו מודאג מהשילוב של נשים וגברים בצבא ואמר "כשגבר ממונה על חיילת יש בסוף הפקרות. כששמים אותם בשמירה בלילה או בחמ"ל שעות על גבי שעות. אני מסכים שהם צריכים להתאפק אבל יש גם שכל ישר״. 
 • ארגון נוסף בקטגוריה זו הוא ״חוסן – התנועה לחוסן חברתי, לאומי וערכי בישראל״, ארגון שפועל באופן מוצהר ל״שינוי נטייה מינית״. יונתן ברנסקי, המנחה המקצועי של העמותה, צוטט בזמן ישראל מסביר: ״ אנשים שברור להם שהקב"ה לא יכול לסבול אותם" …"לאנשים רגישים – הכאב בלתי נסבל. בפנים הוא יודע כמה הוא סמרטוט ואפס, כמה הבחירה החופשית שלו היא מעוותת, והוא בוחר תמיד ברע"… ברנסקי ייחס בדבריו את הבלבול המיני שנוצר אצל צעירים דתיים למה שהוא כינה "ההסתערות של העולם המערבי ליברלי פוסט-מודרני על המרחבים הציבורי, המשפחתי והפרטי".
 • ארגון נוסף הוא איגוד רבני קהילות. באפריל 2017 יזם הארגון יחד עם "בקדושה" (היום המכון הישראלי למשפחה) כנס אנטי להט"ב לרבנים תחת הכותרת "קדושים תהיו". הרב שמואל אליהו צוטט כאומר בכנס: ״יחסי מין חד מיניים הם נטיה שאסור להשלים איתה כמו שלא משלימים עם הנטיה להשמנה וכד'״. הרב עמיחי אליהו, שעמד בראש הארגון והיום שר מטעם עוצמה יהודית, פרסם טקסט ב-2018 שכותרתו "הטרור הלהט"בי – קווים לדמותו והדרך להילחם בו״. ב-2015 איגוד רבני הקהילות פרש מקואליציית הארגונים הדתיים למען בריאות הנפש בשל הצטרפותה של התנועה הרפורמית.

 

2. החזרה בתשובה, גרעינים תורניים והדתה. 

קבוצה משמעותית הכוללת ארגונים המזוהים עם חב״ד, ארגוני גג המזוהים עם הציונות הדתית כמו זהות ואשכולות וכן עמותות שמפעילות גרעינים תורניים. דוגמאות:

 • ״ראש יהודי״, בהנהגתו של ישראל זעירא וכן ״גרעין חברתי יפו״. זעירא לערוץ 7: ״קודם כל אנחנו גאים בהדתה שלנו ואומרים שהלוואי שכל הציונות הדתית תעסוק בהדתה. הבעיה שלנו היא שרבים מפחדים לעסוק בהדתה והתחלנו לגמגם ולהתנצל…״. בהקשר של הגרעין התורני ביפו אמר: ״ המטרה היא בוודאי להחזיר בתשובה, רק שהמילה 'להחזיר' היא לא מילת גנאי אלא חיובית, בתנאי שהיא בדרכי נועם ובלי מניפולציות."
 • ארגון לאורו נלך: המנהל החינוכי של העמותה, יקי מנדלסון, צוטט בהארץ: "אנשים אומרים לנו: 'תגידו שאתם רוצים להחזיר בתשובה'", אמר מנדלסון, "ואנחנו עונים: 'ודאי שאנחנו שואפים להכל: לבית המקדש, למשיח… אך זה לא מאיים על אף אחד, כי לפני שיבוא המשיח, אנחנו רוצים לחזק. לתת כלים לכל אחד שיהיה יותר ממה שהוא היום." 
 • ארגון "סיטין" (מוכר בשם חב״ד לנוער) שבראשו עומד הרב משה שילת. שילת אמר בראיון: "החילונים מחכים להם [לציבור הדתי לאומי]… אחד יגיד זאת בפירוש, אצל השני זה בתת-מודע, יש גם את השלישי שמתנגד, אבל יש רוב שמחכה לציבור הדתי-לאומי. שייכנס אליו הביתה או לעבודה, שיגיד לו וורט מהפרשה, שילמד אותו מצוות מעשיות, שיאיר לו את המסורת".

 

3. עידוד עליית יהודים להר הבית ובניין בית המקדש.

עמותות הפועלות לשינוי הסטאטוס קוו בעניין הר הבית ומעבירות מסרים על הקמת בית המקדש השלישי.

 • תחת קטגוריה זו פועל המכון ללימוד מחקר ובנין המקדש שמטרתו המוצהרת היא הקניית ערכי יסוד הקשורים בבית המקדש, בתוך המסגרת הכללית של המורשת היהודית, לילדים ובני נוער ממערכת החינוך הממלכתי. בראשו של המכון עומד הרב ישראל אריאל, מי שהיה מספר שתיים ברשימת ״כך״ של מאיר כהנא. על חברי העמותה בעבר ובהווה נמנים אנשי עוצמה יהודית כמו ברוך מרזל ומיכאל בן ארי וברוך כהנא, בנו של הרב מאיר כהנא. הרב אריאל חבר גם בסנהדרין החדשה – גוף שחותר למדינת הלכה ושיפוט על-פי דין תורה. ראש מכון המקדש נחקר ב-2010 על פסקי דין שנתן במסגרת הסנהדרין החדשה שמבטל את סמכות בתי המשפט ואף טען לאחר חקירתו שבית הדין של הסנהדרין הוא מעל למשטרה. 
 • ארגונים נוספים כוללים את המדרשה לידע המקדש ואת הקרן למורשת הר הבית והמקדש.

 

לגישה לכלל המקורות והציטוטים, ראו את המחקר המלא

הורים יקרים, לקראת פתיחת שנת הלימודים חשוב שתדעו אילו תוכניות חיצוניות פועלות בבתי הספר של ילדיכם, ואילו עמותות מפעילות אותן:

 • יש לכם זכות לגדל ולחנך את ילדיכם כראות עיניכם.
 • יש לכם זכות להימנע מהקניית חינוך דתי לילדיכם.
 • לילידכם יש זכות יסודית להימנע מפעולות המנוגדות לצו מצפונכם או אמונתכם. 
 • יש לכם זכות לקבל מראש פירוט על תוכנית הלימודים המתקיימת במוסד בו לומד ילדכם (כולל בגן!)
 • בית הספר חייב לשתף וליידע אתכם על כל הפעילויות החינוכיות המתקיימות בו, כולל על תוכניות חיצוניות ועמותות שמפעילות אותן
 • אסור לבית הספר להתנות קבלה אליו או השתתפות בפעילות מסוימת על בסיס קריטריונים לא רלוונטיים ללימודים או לפעילות  – כמו מין, נטייה מינית, רמת דתיות וכו
 • מנהל בית הספר חייב לשלוח לכם בתחילת שנת הלימודים פירוט של תוכנית הטיולים, ולקראת כל טיול לשלוח פירוט של כל הנושאים החינוכיים בטיול וכלל הפעילויות שיערכו בו.  
 • הפרדה מגדרית – בחינוך הממלכתי, הפרדה מגדרית בכפייה בכל סוג של פעילות היא אסורה!
 •  לצפייה במאגר התכניות החינוכיות שמקדמות את ערכי הדמוקרטיה הליברלית, באתר משמר החינוך הממלכתי
 • "כתה בלי הדתה" המדריך להורה החילוני של הפורום החילוני 

השתמשו בפורמט המכתב הנמצא בדף זה על מנת לשלוח למנהל.ת בית הספר ולדרוש שקיפות על התוכניות העתידות להיכנס לבית הספר.

קצת על המחקר

המחקר מעודכן לתוכניות המופיעות "מאגר התוכניות והמענים החינוכיים" נכון ליולי 2023.

 

המידע באתר זה מוענק לציבור במטרה לתת מענה ולסייע, ככל האפשר, בהנגשת מידע אודות תוכניות חיצוניות המוצעות בבתי ספר ממלכתיים שעוסקות בהקניית זהות יהודית, ערכים מורשת ודת לתלמידים. 

המידע מבוסס על חומרים פומביים, נגישים וציבוריים על הארגונים שמציעים תוכניות חיצוניות במסגרת תוכנית הגפ"ן של משרד החינוך ונציגיהם. יובהר כי לישראל חופשית אין ולא הייתה גישה לחומרי הלימוד והתכנים עצמם של הארגונים או הגופים החיצוניים המפעילים את התוכניות. 

המידע אשר מובא באתר זה אינו מהווה חוות דעת או ייעוץ, אינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם ועל המסתייע במידע לבחון באופן עצמאי המידע כל מקרה לנסיבותיו. ישראל חופשית עושה מאמץ כדי שהמידע באתר יהיה מלא ומדויק ואולם יתכן ותכנים מסוימים אינם שלמים ו/או טעויות טכניות ואחרות בתוכן מסוים וישראל חופשית לא תישא באחריות שיגרמו למשתמשים או צדדים שלישיים עקב טעויות או אי דיוקים במידע כאמור. לעיון במקורות עליהם מבוסס המידע, ראו ממצאי מחקר שנעשה לקראת שנה"ל תשפ"ד בקישור בדף זה. 

באתר יש קישורים (links) לאתרים אחרים שנועדו לנוחיות המשתמשים בלבד, אין לישראל חופשית כל קשר או שליטה או זכות בחומרים הנמצאים באתרים האלה ואינה אחראית לתוכן באתרים של צדדים שלישיים. 

בכל שאלה אודות תוכניות חיצוניות בבתי ספר ממלכתיים, ושאלות נוספות הנוגעות לתחום החינוך, ניתן לפנות ישירות לישראל חופשית באמצעות: מוקד פניות הציבור שלנו בוואטסאפ בטלפון 03-9674292

רשימת עמותות שאותרו במערכת הגפן המפעילות תכניות - יולי 2023

לפירוט, לחצו על כל עמותה

תוכניות המוצעות לבתי ספר

 • לאורו נלך
 • סדנת איסוף מעשים
 • סדנת עין טובה
 • להקשיב ולצמוח
 • פרויקט שורשים 

מידע על העמותה

 • הארגון הוקם על-ידי הרב אבינועם הורביץ, ראש הישיבה התיכונית בקרית ארבע (ערוץ 7, ״הנוער הישראלי מגלה את האידיאליזם שבו״, 4 לאפריל 2016). 
 • על פי מאגר התוכניות והמענים של משרד החינוך התוכנית לאורו נלך ״מבוססת על מורשתו של הרב משה צבי נריה זצ"ל, אבי דור "הכיפות הסרוגות" אשר חינך דורות רבים לעשייה, למעורבות וללקיחת אחריות על הנעשה בקהילה, בחברה ובמדינה״ ואכן בין מקימי העמותה ניתן לזהות בני משפחה ותלמידים של הרב נריה כגון אשתו הרבנית רחל נריה, ביתו צילה נריה, ותלמידו הקרוב רפאל קפלן. 
 • המנהל החינוכי של העמותה הוא יקי מנדלסון, תלמידו של הרב דרוקמן ז"ל, מהרבנים הבולטים בציונות הדתית ומי שעורר עליו תרעומת ציבורית כשאמר כי "אין שום בעיה עם מדינת הלכה". מנדלסון עצמו אמר, "אנשים אומרים לנו: 'תגידו שאתם רוצים להחזיר בתשובה'", אמר מנדלסון, "ואנחנו עונים: 'ודאי שאנחנו שואפים להכל: לבית המקדש, למשיח… אך זה לא מאיים על אף אחד, כי לפני שיבוא המשיח, אנחנו רוצים לחזק. לתת כלים לכל אחד שיהיה יותר ממה שהוא היום." (הארץ, 11 במרץ 2011)

פרטי קשר

 • מנכ"ל: הרב בני וורצמן
  • 052-5666968
  • Beny500@gmail.com
 • איש קשר במשרד החינוך: יעקב כהנא
 • אתר אינטרנט: https://leoro.org.il/

תוכניות חינוכיות המוצעות לבתי ספר

 1. השבת שלי (זהות)
 2. אפיית מצות
 3. ערך על הדרך (זהירות בדרכים ערך על הדרך)
 4. זהות יהודית איגוד המרכזים
 5. אתגר התנ"ך העולמי
 6. ספירת העומר- בקצירת העומר 
 7. בר/בת מצווה
 8. דיבור טוב

מידע על העמותה

 • לפי אתר הארגון מדובר על גוף-גג של 40 עמותות הפועלות בפיקוח האגף לתרבות יהודית. ארגון "זהות" מייצג 63 סניפים בכל רחבי הארץ, ביותר מ-700 כיתות לימוד בבתי הספר, יסודיים ועל-יסודיים (אתר הארגון). זהות מתארים זאת כך: "זהות" מייצג 40 עמותות הפועלות בפיקוח האגף לתרבות תורנית ומטה שנהר במשרד החינוך. איגוד "זהות" מפעיל 56 סניפים ב-135 רשויות ברחבי הארץ, ממעלות וקריית שמונה בצפון ועד אילת בדרום. עיקר הפעילות מתקיימת ביותר מ-700 בתי הספר, יסודיים ועל-יסודיים ברחבי הארץ (לינק לפירוט המרכזים)
 • מטרתו הרשמית: ״יצירת תשתית חינוכית וארגונית לפעילות ארצית של מרכזים להעמקת החינוך היהודי. הפעלת מערך הכשרה, הנחיה והשתלמות לעובדי המרכזים. הקמת מרכזיה פדגוגית וכתיבת תוכניות לימודים למרכזים. פרסום ומחשוב המרכזים״
 • כבר בשנת 2015 חשף אור קשתי בהארץ, שלארגון זהות קשר עם מפלגת הבית היהודי והוא פועל במסגרות חינוך ממלכתיות במטרה ״לשמר את החיבור שלנו ושל ילדינו לערכי היהדות והמסורת ולחזק את הניצוץ היהודי הנמצא בכולנו״. (הארץ, ״הזרוע החינוכית של הבית היהודי בבתי ספר חילוניים״, 11 בדצמבר 2015)
 • בשנת 2017, מחקר של ארגון מולד זיהה את ארגון זהות כאחד הגורמים המשמעותיים ביותר בהשתלטות המאורגנת של עמותות הימין על החינוך לערכים במערכת החינוך הממלכתית. מחקרם הראה שמאחורי התדמית הכל־ישראלית והעל־מפלגתית, מסתתר ארגון בעל אג'נדה פוליטית סקטוריאלית עם קשרים הדוקים למפלגת ״הבית היהודי״. (מולד, ״עושים נפשות״, עמ׳ 24-25)
 • דוח הארגון מביא עדויות מהשטח המצביעות על תפיסת העולם אותה הוא מקדם בבתי הספר הממלכתיים. כך מעידה בת שירות מ"המרכז להעמקת זהות יהודית ברעננה": "בפעילות האחרונה שהעברנו בגנים הנושא היה בית המקדש… כל ילד קיבל דף עם ציור של הכותל עם מקום ריק שבו כתבנו לכל אחד את הבקשה שלו. היה ממש מרגש ולא צפוי לראות שהמון ילדים ביקשו שבית המקדש ייבנה." (מולד, ״עושים נפשות״, עמ׳ 27-29)
 • בשנת 2022 ערך שלמה קרעי ביקור היכרות עם פעילות של זהות בעיר שדרות בליווי מנהלים בכירים בארגון. במסגרת הביקור, הקבוצה ביקרה בבית ספר הממלכתי מדעים אלון וצפתה בהצגה שהועברה לתלמידים בנושא שנת שמיטה. כך קרעי על פעילות זהות: "זהות מנגישה את הערכים והזהות היהודית הבסיסיים ביותר… אפעל בעז"ה להעצים ולהרחיב את הפעילות המבורכת הזו, שמחברת את כולנו לבסיס הקיום שלנו כאן כעם." (חדשות 0404, 24 במרץ 2022)
 • ניר אורבך, ראש ״הרשות לזהות לאומית-יהודית״ תחת אבי מעוז האחראית על התוכניות החיצוניות, וחבר כנסת לשעבר מטעם סיעת הבית היהודי אמר כי: "ארגון זהות והעמותות הפועלות תחתיו כמו 'אל עמי' וחל"ד הם מימוש ערכי תנועת הציונות הדתית בצורה הטובה ביותר. הנגשת היהדות, קירוב הלבבות והטמעת הזהות היהודית בכל אדם מישראל הם אלו שמקיימים בפועל את האימרה מהמנון המדינה 'כל עוד בלבב פנימה, נפש יהודי הומיה'. נמשיך לתמוך במפעלים החשובים האלו ככל שניתן כי הם מממשים בשטח את הערכים שאנו באנו בשמם לפוליטיקה." (ערוץ 7, 22 מרץ 2022)
 • בשנת 2023, בכנס השנתי של בנות שירות לאומי המתנדבות בארגון זהות, נאמה השרה אורית סטרוק ואמרה כי "אתן חוד החנית בחברה הישראלית ושליחותכן היא חיינו. אתן גורמים לכולם להתקרב לזהותם היהודית ולאהוב אותה ולכם ראויה ההערכה" (ערוץ 14, 8 ביוני 2023)
 • העמותות הפועלות תחת חסותה של עמותת זהות הן:
  1. אומ"ץ – מפעלים חינוכיים
  2. אל עמי – אל עצמי
  3. נחלת ש"י ע"ש שמואל לשם
  4. בית מוריה
  5. כנפי רוח-המרכז לזהות ציונית
  6. אח"י-אחדות חברת ישראל
  7. מדרשת בית שמש

פרטי קשר

תוכניות המוצעות לבתי ספר

אומ"ץ מפעלים חינוכיים; אפייה מצות והפעלה; מנהגים בעם ישראל; זהות והתבגרות (בר/בת מצווה); בראשית שלי (ספר בראשית); קפה דילמה; חוליה בשרשרת; שומעים סיפור. מידע על העמותה

 • עמותת אומ"ץ מציגה את עצמה כעמותה ש"חרטה על דגלה קירוב לבבות בעם ישראל תוך יצירת הלימה בין הזהות היהודית וארון הספרים היהודי לבין קהלים במערכת החינוך הממלכתית" (אתר האינטרנט של העמותה). 
 • מטרות העמותה הרשמיות: "תלמוד תורה, רשת שיעורי תורנית ארצית. פעילות צדקה וחסד. בתי ספר תורניים. תמיכה לאברכים ותלמידים מצטיינים. שירותי הדרכה וחינוך תורני ציוני. מכון להוצאת ספרים ומכון לחקר ההלכה. הפעלת מרכזים להעמקת החינוך היהודי המקנים מושגים וערכים ביהדות בסיסית לילדים ובני נוער בגילאים 6-18 כחינוך העשרתי שלא במסגרת הלימודים הפורמליים."
 • במרץ 2018 המקומון "צומת השרון" דיווח כי הורים בכפר סבא סירבו לשלוח את ילדיהם לפעילות של אומ"ץ שהיתה אמורה להיערך בבית הספר היסודי ברנר (צומת השרון, ״הדתה בברנר?״, 5 במרץ 2018)

פרטי קשר

תוכניות המוצעות לבתי ספר

המרוץ לעצמאות; אחדות ולא אחידות; O.D.T חברות ואחדות; גורל ויעוד;  העני והאני;  מבריחה לבחירה; הכל במידה; הדרך לזהב; המסע לאי-בוד; אור איתן; אני מטייל בא"י;  מסע של ערכים; אחדות ללא אחידות -ניהול קונפליקטים; טובים השניים-עין טובה; אורו של עולם; אושפזין; אתה, אני והגשר; מה אני נוטע וממה אני צומח; שרשרת הדורות; סימנים בסדר; לאורם נלך; טובים השניים- חבר טוב; אתה, אני והגשר; קש"ת לגיל הרך; חלומה של מדינה; רגלים לשמחה; קש"ת (קיץ של תורה); דרקון-אין דבר כזה.  

מידע על העמותה

 • מייסד העמותה הוא הרב יהושע צוקרמן, מרבני ישיבת הר המור ומייסד הגרעין התורני באילת (ראו הנספח לדוח של ארגון מולד, עמ׳ 20)
 •  צוקרמן חתם על מכתב תמיכה ברב יגאל לוינשטיין, מהמכינה הקדם צבאית בעלי, לאחר שזה האחרון כינה להט"בים "סוטים". (חדשות סורגים, 20 ביולי 2016)

פרטי קשר

 • מנכ״ל: רוני קריגר
  • roni@elami-elatzmi.co.il
 • טלפון העמותה: 04-9978164
 • elami@elami-elatzmi.co.il
 • אשת קשר באתר משרד החינוך: חני פישר

תוכניות המוצעות לבתי ספר 

מילדות לבגרות-פרוייקט בר/בת מצווה; מוכנות לצה"ל; מדור לדור – נזכור ולא נשכח; מורשת, חברה ורוח. 

מידע על העמותה

פרטי קשר

 • יו"ר העמותה: אליעזר שנוולד
  • 08-9719937
  • Hby.n.shai@gmail.com
 • אשת קשר באתר משרד החינוך: שירלי צדוק
 • אתר אינטרנט: http://www.n-shay.org.il/

תוכניות המוצעות לבתי ספר

מתחברים למשפחה; בית מוריה באר שבע; המדרשה לזהות יהודית בית מוריה; הדרכה הורית. 

מידע על העמותה: 

 • מטרות הארגון: ״ קידום החינוך היהודי – ציוני. פעילות להעמקת ערכים ולחינוך יהודי לילדים ונוער. פעילות רווחה וחסד בקרב הקהילה. פעילות לקירוב לבבות ולחיזוק רוח העם. קידום ושיפור ההישגים של הילדים ואוכלוסיות תת – משיגות. פעילות בקרב העולים החדשים ללימוד ערכי היהדות והציונות. הקנית מושגים וערכים ביהדות בסיסית לילדים ובני נוער בגלאים 6-18 כחינוך העשרתי שלא במסגרת הלימודים הפורמליים. שרותי הדרכה וחינוך תורני-ציוני. עידוד וקידום מגורים בעיר באר שבע ופעילות בתחומי חינוך ורווחה- הפעלת כולל וישיבה וחלוקת מלגות לאברכים״
 • ביום מיונים לבנות שירות לאומי לקראת שנת תשע"ח הרב שמעון סקורי, שבזמן כתיבת דוח זה עומד בראש מדרשת בית מוריה, אמר כי "אנחנו בעם ישראל הולכים, במובנים מסויימים, עוד מעט להיות שני עמים שונים לחלוטין… והתפקיד שלנו, כזהות יהודית, זה להיכנס למערכת החינוך החילונית ולנסות לצמצם את הפערים האלה…" (מתוך דוח מולד, עמ׳ 28-29). 
 • הרב שמעון כהן, ראש מוסדות בית מוריה, הוא חבר בהנהגה הרבנית של ארגון חותם עליו נטען בין השאר כי פועל להטמעת ערכים יהודיים דתיים, כמו שמירת השבת, במרחב הציבורי וקידום תפיסה שמרנית של "ערכי משפחה". (דה מרקר, 21 באפריל 2023). חותם גם עוסק בפעילות אנטי להט"ב. לדוגמא ביולי 2016, חותם ארגנו את "כנס ציון וירושלים" עם ליב"ה, איגוד רבני הקהילות בישראל והתנועה למדינה יהודית. הכנס עסק ב"בסכנת חדירת הרפורמה למערכות השונות" ונודע בשל "נאום הסוטים" של ראש המכינה בני דוד בעלי, הרב יגאל לווינשטיין, אשר עורר סערה גדולה. הרב יהושע שפירא נאם בכנס על "השפעת הרפורמה על התא המשפחתי". ביוני 2018, "חותם" ו"קוממיות״ ארגנו יחדיו את כנס רמלה ה-9 בנושא "המשפחה – אתגרים וחזון". הכנס כלל הרצאה של בצלאל סמוטריץ' על "משפחה כיעד לאומי".
 • לפי מחקר מולד מ-2017, הארגון מפעיל את הגרעין התורני בבאר שבע. (ראו הנספח לדוח של ארגון מולד, עמ׳ 37-38)

פרטי קשר

 • מנכ״ל: ציון חדד
  • tzion@bmoriah.org.il
 • אשת קשר באתר משרד החינוך: 
 • כרמית מזוז: טלפון: \052-8903985 \ מייל: carmit@bmoriah.org.il
 • מיטל בכור: טלפון: 050-3377534\ meitalve@gmail.com

עליזה דבוש: טלפון: 052-8903978\ yahadutbh@gmail.com

תוכניות המוצעות לבתי ספר

בעקבות ענקי הרוח – לוקחים אחריות אישית; דבר אלי יפה, תרבות ושיח בחברה הישראלי; אני צריך איזון; המעבר מילדות לבגרות – בת מצווה; אל נורא עלילה המצא לו מחילה בשעת נעילה; ירושלים של מעלה וירושלים של מטה; אחד בשביל כולם-כולם בשביל אחד; אינטרנט בטוח; חוסן אישי וארגוני בשדה החינוך; מעשה בעני שהיה מתעסק בטיט; מנהיגות בשדה החינוך; אמת פנימית מול רייטינג; אנו מכריזים בזאת – תקומתה של מדינת ישראל; אקלים מיטבי, מוטיבציה והנעת צוותים בשדה החינוך; זהירות ובטיחות בדרכים; תקשורת בינאישית בשדה החינוך; בית הספר והגנים של החופש הגדול; מנהיגות פורצת דרך; פסיכולוגיה חיובית בשדה החינוך; מניעה והתערבות בשדה החינוך; קבלת חומש בשיר ואומר; גבורה יהודית; סדנאות חשיבה פורצת דרך; הכנה לחופש הגדול; לחיי העם הזה; עבדים היינו; תוכנית הכנה לשירות לאומי; פותחים שער ללב; קרנבל פורים יוצא לדרך; עליה לארץ ישראל; קבלת שבת ישראלית; מדרשת צוריאל.  

פרטי קשר

 • מנכ"ל: ישי פרץ
 • ראש תחום חינוך: שלומית בן מנחם
 • טלפון העמותה: 053-9331275
 • info@kanfyeyruach.org.il
 • אשת קשר באתר משרד החינוך: ד"ר גמליאל רעות חן/הדס צוריאל
 • אתר אינטרנט: https://www.kanfey-ruach.org.il/

תוכניות המוצעות לבתי ספר 

שמח בשטח; פנים אל מול פנים – מפגשי דתיים חילוניים; מה? צה!; מונופול ירושלמי; בסמטאות הנפש; תעלומת המילים; כך הולכים השותלים; חוליה בתוך שרשרת; תשליך על הים; מי שמעביר מאיר. 

מידע על העמותה 

 • העמותה מפעילה שלושה גרעינים תורניים (גרעין אח"י קריות, גרעין אח"י בנימינה, וגרעין אח"י ראשון לציון).
 • במודעת פנייה בפייסבוק לבנות שירות לאומי על מנת לגייסן לשירות לאומי בבתי ספר ממלכתיים עמם העמותה עובדת נכתב: "נראה לך הזוי שבני נוער בישראל מכירים את כריסמס אבל לא יודעים למה חוגגים את חנוכה? אנחנו מחפשים אותך לשירות לאומי אח"י משמעותי שאת יכולה לדמיין לעצמך. התקנים ש לאח"י הם ההזדמנות שלך להשפיע על הזהות ועל תחושת הערך העצמי של בני נוער בישראל. להיכנס לכיתות, ללמד, להיות השראה ולהזכיר להם מי הם באמת ומאיפה הם באים." 
 • בנות שירות מלמדות בבתי ספר ופעם בשלושה שבועות הגרעין מקיים "שבתות תלמידים" כפי שמתואר בעמוד הפייסבוק: "מה שמיוחד בגרעין שלנו הוא ה"שבתות תלמידים", פעם בשלושה שבתות אנחנו נשארות פה שבת ובערב עושות קידוש וסעודה עם התלמידים שלנו. זו חוויה מדהימה ועוצמתית שעד שלא חווים אותה אין דרך להסביר אותה!! הילדים מגיעים ונשארים איתנו לפעמים עד השעות הקטנות של הלילה. זה ממש זמן להעמיק את הקשר אישי. הם מגיעים איתנו לקבלת שבת בבית כנסת וזה ממש מרגש ומחבר את כולנו."

פרטי קשר

 • מנכ"לית: נוי דוידוב
  • 052-4767206
  • CEO@achy.org.il
 • אשת קשר באתר משרד החינוך: מילי סבתי
 • אתר אינטרנט: https://achy.org.il/

תוכניות המוצעות לבתי ספר 

כולם בשביל אחד בשביל כולם; מדרשת בית שמש-מורשת העיר בית שמש; לקראת קבלת חומש. 

פרטי קשר

 • יו"ר המדרשה: אילן גאל-דור
  • 02-9999662
  • mbsh@mbsh.org.il
 • אשת קשר באתר משרד החינוך: זוהר נהרי
 • אתר אינטרנט: https://www.mbsh.org.il/

התוכניות החינוכיות המופיעות בגפ"ן מופעלות על ידי המדרשות עצמן ולא על ידי ארגון הגג אשכולות. פירוט התוכניות מופיע בהמשך, על פי המרכזים המופיעים בגפ"ן.

מידע על העמותה

 • מתוך אתר הארגון: ״ארגון אשכולות (ע"ר) הוקם בשנת 1983 כארגון גג חינוכי. כיום מאוגדים בארגון 33 מרכזים חינוכיים, הפרוסים מרמת הגולן ועד אילת – 20 מרכזי סיור ולימוד המפעילים הדרכות באמצעות: טיולים, סיורים, מסעות חינוכיים, ימי השתלמויות וכנסים ו-13 מרכזי תודעה ישראלית המפעילים הדרכות ערכיות באמצעות: סמינרים, הצגות והדרכות מגוונות״ (לינק לכל מרכזי אשכולות)
 • הארגון פועל תחת האגף לתרבות יהודי. עד לא מכבר, אגף זה היה אגף במסגרת משרד החינוך אך בעקבות ההסכמים הקואליציוניים עבר למשרד ההתיישבות והמשימות הלאומית תחת אורית סטרוק. 
 • מטרת הארגון, בזמן שפעל במסגרת משרד החינוך, היה "לכסות תחום במערכת החינוך והוא: עיון בנושא מרכזי ביהדות וציונות  – באמצעות מדריכים צעירים בני תורה או בנות שירות לאומי לאחר שעברו הכשרה מתאימה." [הדגשת המחברת]
 • מתוך החזון המוצג בגרסה מוקדמת של אתר אשכולות: "ייחודה של הכשרה בהקניית תכנים יהודיים-תורניים כערך נוסף על גבי תשתית מקצועית מוצקה של תחומי השדה וידיעת הארץ… דרכו החינוכית של "אשכולות" מושתתת על שלושה יסודות:
  • עולם "בית המדרש" – תורה.
  • חיי שדה – סביבה.
  • המרחב הקהילתי – חברה.

בכל אחד מן השלושה טמונה מערכת ערכים ורעיונות, ומיזוגם במסגרת חוץ בית-ספרית, מובילה בהכרח לחוויה סביבתית לימודית, לחדוות יצירה, ולאהבת הארץ של תלמידינו."

 • ביחס לשירות לאומי בגרסה מוקדמת של האתר נכתב כי: "מדרשות טיולים עוסקות בלימודי ארץ ישראל ובחינוך תורני סביבתי.
 • בפברואר 2023, נפגשה שרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות אורית סטרוק עם מנהלי אשכולות ואמרה: "אין ספק שהמדרשות עושות עבודת קודש בהנחלת אהבת הארץ והעמקת הזהות היהודית. זכות גדולה עבורי לסייע להן בעבודתן ולהעצים את יכולותיהן". (ערוץ 14, "עבודת קודש": השרה אורית סטרוק בפגישת עבודה עם מנהלי אשכולות").
 • באותו מפגש אמר מנכ"ל אשכולות, דביר כהן: "ארגון אשכולות נפגש היום עם השרה למשימות לאומיות, חברת הכנס אורית סטרוק. ארגון אשכולות עובר בימים אלו לאחריותו של המשרד למשימות לאומיות, מנהלי מרכזי אשכולות הציגו את הארגון והעשייה לשרה ואת היותו של הארגון מוביל בתחום החינוך, ההדרכה, המורשת היהודית והישראלית. אשכולות הציגה את מטרותיה לעתיד תחת דגל המשרד החדש ואת שיתופי הפעולה הצפויים ביחד מתוך מטרה לחנך ולחבר את הציבור הישראלי למורשת ולטבע הישראלי. אנו מעריכים מאוד את שיתוף הפעולה והמפגש החשוב מתוך שאיפה לחיבור משותף וממושך"., (ערוץ 14, "עבודת קודש": השרה אורית סטרוק בפגישת עבודה עם מנהלי אשכולות").
 • "מדרשות המסונפות לארגון אשכולות עם תכניות בגפ"ן:
  1. מדרשת התורה והארץ
  2. א.ל.ע.ד. – אל עיר דוד
  3. מעיינות לב דעת. תורת חסידות בכפר חב"ד
  4. מדרשת ביחד – ירוחם
  5. מדרשת רוח הגולן
  6. מדרשת נצרים
  7.מדרשת קשת יונתן
  8. עמותת מדרשת הדרום
  9. מדרשת מעלה חבר
  10. המדרשה לידע המקדש (ראו פרק המוקדשת לארגוני המקדש
   

פרטי קשר

 • מנכ"ל אשכולות: דביר כהן
  • טלפון: 052-8308374
  • מייל: Dvir@rshkolot.org
 • טלפון העמותה: 08-6630030
 • וואצפ העמותה: 053-4683128
 • מייל העמותה:  eshkolot@eshkolot.org
 • אתר אינטרנט: https://eshkolot.org/

תוכניות המוצעות לבתי ספר 

הפנינג מתחברים לארץ; חיבור לארץ; חקלאות יהודית; משימה קיומית

מידע על העמותה

 • מטרת העמותה כפי שהיא מופיעה בגיידסטאר: ״הסברת המצוות התלויות בארץ לכלל עם ישראל. הסברה דתית והלכתית כללית. הוצאת ספרים וחוברות לימוד״
 • וכפי שהיא מופיעה באתר אשכולות: מדרשת התורה והארץ, ״אשר הוקמה בכפר דרום – גוש קטיף, שמה לה למטרה להעמיק את הקשר בין התלמידים וערכי התורה ומצוותיה, ולעם ישראל בארצו. המדרשה מעבירה מגוון פעילויות חווייתיות תוך שימוש באמצעי המחשה מרשימים, היוצרים חוויה לימודית ייחודית, בהתאמה לגילאים שונים. הפעילות מועברת במגוון נושאים כגון: תפילה, כבוד הבריות, הפרשת חלה, תרומות ומעשרות, חסד, תוכנית לבת המצווה ועוד.

פרטי קשר

תוכניות המוצעות לבתי ספר 

הללויה? מופע הלילה של עיר דוד; סיור סגווי בארמון הנציב; ירושלים בעבר ובהווה-עיר דוד; גן לאומי עיר דוד; חוויה לילית ירושלמית; טקס חינוכי בעיר דוד; כעיר שחוברה לה יחדיו; עיר דוד פינת הכותל; הדרכה עד 4 שעות; מיצג עיר דוד; חפירת חומות ירושלים; מגלים את עיר דוד;  מעיר דוד באהבה; האמה החשמונאית בארמון הנציב; מעורבות חברתית-חווה בגיא; החווה בגיא-בשבילי ירושלים הקדומה; חוויית סינון ארכיאולוגי בגן לאומי עמק צורים; טיול יומיים בירושלים; מלחמת החשמונאים על ירושלים; גן לאומי דוד-נקבת השילוח; חפירת חומות ירושלים-ארכיאולוג ליום אחד. 

מידע על העמותה

 • מטרות העמותה מתוך גיידסטאר: ״חיזוק הקשר היהודי לירושלים לדורותיה, ע"י סיורים, הדרכה, איכלוס והוצאת חומר הסברה, העמקת הזהות והחינוך היהודי והעמקת הקשר היהודי לארץ ישראל. פעילות בתחום קידום אתרים בעלי חשיבות לעם היהודי וחיזוק הקשר והזיקה של הציבור אליהם (בכפוף לאמור במכתב העמותה מיום 13.6.18).״
 • "אנחנו עמותה שמטרותיה לאכלס משפחות יהודיות בעיר דוד. אלו מטרות העמותה ברשם העמותות, לזה אנו מקבלים תרומות. זה חלק עיקרי ממטרות העמותה", כך הצהיר מנכ"ל העמותה ומייסדה, דוד בארי, בפני בית המשפט באחד מההליכים שניהלה שלום עכשיו נגד תושב פלסטיני בסילוואן.

פרטי קשר

תוכניות המוצעות לבתי ספר 

סמינריון חיבורים; השמח מנצח; התפקיד שלי בעולם; בת מצווה גיים; לחיות את הזמן; ערכים ויהדות במעגל השנה; הימלאיה של מעלה; לב מבין; להתפלל ללא פילטר. 

פרטי קשר

תוכניות המוצעות לבתי ספר

מסע גולני – מסע משמעותי בגולן, מגלים גולן – טיולי בתי ספר יסודיים לגולן, מסע גולני

פרטי קשר

 • מנכ״ל: גבריאל חמו
  • gabi@rgl.org.il
 • מייל העמותה:  edit@rgl.org.il 
 • איש קשר באתר משרד החינוך: עודד פורת
 • טלפון: 050-7246440
 • מייל: oded@mhg.org.il
 • אתר אינטרנט: https://mhg.rgl.org.il/

תוכניות חינוכיות המוצעות לבתי ספר 

ימי חלוציות, שיחות העצמה עם תלמידים, התנדבות בקהילה, דמות החמ"ד, מועדים וזמנים, שיחה-ממשבר לצמיחה

פרטי קשר

תוכניות המוצעות לבתי ספר 

הרצאת מורשת קרב, טיול שנתי, יום מורשת קרב, סדנת ODT בטבע, מסע בר מצווה, מסע בת מצווה, מי אני? שיר ישראלי, כוכבים, אסטרונומיה וחלל, ארכיאולוגיה לילדים, מסע משמעותי בנופי הארץ, יום שדה, הגדת הגולן, קשת יונתן, לינת שטח, משחק שלטים קבוצתי. 

 

פרטי קשר

תוכניות המוצעות לבתי ספר

ארגון והדרכת טיולים

פרטי קשר

תוכניות המוצעות לבתי ספר

מדרשת מעלה חבר, הולכים על בטוח מדרשת מעלה חבר, מסע חינוכי נודד.

פרטי קשר

תוכניות המוצעות לבתי ספר

 1. השתלמות מוגנות למורים
 2. להתבגר באהבה
 3. יזמות דיגיטלית חברתית
 4. הכשרת מוגנות להורים
 5. נקדש (יוצרים קהילה מוגנת)
 6. מתחברים למצוות
 7. מנהיגות לנערות
 8. סדנת מוגנות לתלמידים

מידע על העמותה

 • מתוך מטרות העמותה באתר משרד המשפטים: פעילות אחזקה והפעלה של בתי מדרש או מוסדות חינוך להכשרתם של רבנים או מורים או מדריכים רוחניים או מדריכות רוחניות בקהילות ישראל. עיסוק בפעילות חלוקת מלגות לאברכים או תלמידים בישראל…  עיסוק בפעילות בתחומי הרווחה, החינוך, החברה, התרבות והתרבות התורנית בעבור קהילות ישראל. פעילות לחיזוק וביסוס הזהות היהודית ומניעת התבוללות בקהילות ישראל… הנצחת הגאון מרן הרב מרדכי אליהו זצוק"ל הרב הראשון לציון והרב הראשי לשעבר…"
 • ב-2015 איגוד רבני הקהילות פרש מקואליציית הארגונים הדתיים למען בריאות הנפש בשל הצטרפותה של התנועה הרפורמית, כך כתב על כך הרב עמיחי אליהו לשעבר יו"ר איגוד רבני הקהילות וכיום שר המורשת: "נודע לי בפרסום של ארגון בית הלל, שהתנועה הרפורמית, אותה תנועה שרודפת את אנשי התורה, שמתעללת ברבנים בבתי משפט, שמסייעת למחבלים ולאויבי ישראל, רודפת את חיילי צה"ל בעזרת עמותות שונות. בקיצור שדורסת כל מה שקדוש ויקר לעם ישראל – היא חלק מהקואליציה". (ערוץ 7,״הרב עמיחי אליהו פרש מקואליציית ארגונים דתיים בגלל צירוף הרפורמים״, 22 מאי 2015)
 • עמיחי אליהו מחזיק בעמדות להט"בופובית. בטקסט שכתב אליהו לאתר כיפה ופורסם תחת הכותרת ״הטרור הלהט״בי – קווים לדמותו והדרך להילחם בו״ הוא מפרט: ״במבט לאחור קשה להבין איך הצליחו ארגונים אקטיביסטים לקחת את מה שהוגדר רפואית כמחלה, את מה שנוגד את הטבע הכי בסיסי של האנושות – ולהפוך אותו לנורמה בינלאומית." (כיפה, ״הטרור הלהט"בי – קווים לדמותו והדרך להילחם בו״, 27 ביולי 2018)
 • הרב עמיחי אליהו יצא כנגד ארגוני חברה אזרחית ליברלים בישראל, בכלל זה עמותת נאמני תורה ועבודה, שמטרתה לקדם ערכי יהדות ליברלית (פוסט פייסבוק, 20 בדצמבר 2018)
 • כיום אריאל אליהו, אחיו של עמיחי עומד בראש הארגון (כיפה, אח של הרב עמיחי אליהו מחליף אותו בהנהגת איגוד רבני קהילות, 22 לאוגוסט 2022).

פרטי קשר

תוכניות המוצעות לבתי ספר

 1. סיורי מורשת ירושלמית (סיורי מורשת ירושלמית בהר הבית וסביבתו)
 2. תודעת הר הבית

מידע על העמותה

 • ״הקרן למורשת הר הבית״ התאחדה עם עמותת "סטודנטים למען הר הבית״ וכעת הן פועלות תחת ישות חדשה הנקראת בידינו-למען הר הבית.
 • מטרות העמותה על פי אתר משרד המשפטים: "1. חיזוק הקשר מורשתי-תרבותי-לאומי בין עם ישראל להר הבית, ע"י: א. פעילות חינוכית בכל הארץ להגברת התודעה בדבר מרכזיותו הלאומית במורשת ישראל. ב. העלאת קבוצות טיולים, והדרכה בהר הבית. ג. הקמת גרעיני משימה – מתנ"סים, תנועות נוער, מרכזים לקליטת עולים – להדרכה ולחינוך. ד. פעילות בניו מדיה וברשתות חברתיות כדי לקשר גם את התפוצה היהודית להר הבית, כמוקד המורשת התרבותית של העם היהודי כולו. ה. פרסום מידע, מחקרים ומערכי שיעור לגבי הר הבית. 2. עידוד עליית יהודים להר (על פי ההלכה), וקידום חופש תנועה ופעילות ליהודים בהר הבית." [הדגשת מחברת הדוח]
 • הארגון הביע תמיכה בבניין בית המקדש בהר הבית (ראו לדוגמא: 19 ביולי 2023), וערך מבצעי גיוס כספים שמטרתם "המשך קידום תהליך הכנסת הר הבית לתוך מערכת החינוך".
 • העמותה הצליחה להביא להחלטה של ועדת החינוך להמליץ למשרד החינוך על הכנסת הר הבית כאתר סיור חובה בבתי ספר ולשלב בלימודי ההיסטוריה יחידת חובה על הר הבית. 

פרטי קשר

 • איש קשר באתר משרד החינוך: תום (ככל הנראה מדובר על תום ניסני המנכ״ל)
 • טלפון: 052-9284753
 • מייל: tom@beyadenu.org
 • אתר אינטרנט: https://beyadenu.org/he/

תוכניות המוצעות לבתי ספר

 1. סיור מודרך במכון המקדש
 2. מכון המקדש-סדנת קטורת
 3. סיור מודרך במכון המקדש-בדגש המזבח והקורבנות 
 4. מכון המקדש- סיור מודרך בדגש על עבודת הכהן הגדול בוים כיפורים
 5. מכון המקדש-הרצאות
 6. סיור במכון המקדש (הכרת כלי המשכן והמקדש)
 7. מכון המקדש-מסיבת חומש
 8. מכון המקדש- מסיבת סידור

מידע על העמותה

 • מטרות על פי אתר משרד המשפטים: ״1. מתן שירותי הדרכה, הסברה וחינוך סביב נושא בית המקדש בהיבטיו המגוונים, לרבות בהיבט התורני, הציוני, הלכתי, לאומי, גיאוגרפי-ארצישראלי וכיוצ"ב. 2.הפצת תרבות היהודית בציבור הרחב, בדגש על נושא בית המקדש. 3. הקניית ערכי יסוד הקשורים בבית המקדש, בתוך המסגרת הכללית של המורשת היהודית, לילדים ובני נוער ממערכת החינוך הממלכתי שלא במסגרת תכנית הלימודים הפורמלית. 4. העמקת הידע של הילדים והנוער בנושאים תורניים -ציוניים, בדגש על נושא בית המקדש, לשם פיתוח רגשי הזדהות עם העם היהודי, הארץ והמורשת היהודית.
 • מכון המקדש עורך סיורים לתלמידי בית ספר יסודיים. בכתבת תחקיר של ערוץ 13 נחשף שהתלמידים נחשפים במהלך הסיורים למסרים לפיהם ניתן לבנות את בית המקדש, כפי שתועדה אומרת אחת ממדריכות המכון: "לבנות את בית המקדש, אני מאמינה שאפשר לבנות אותו עכשיו, זה רק פוליטיקה." (ערוץ 13, ״הריסת מסגדים ובניית המקדש: המסרים בסיורי תלמידים בירושלים״, 20 באוגוסט 2019)
 • ראש מכון המקדש, הוא הרב ישראל אריאל, היה מספר שתיים ברשימת "כך" של מאיר כהנא לכנסת (טרם יצאה מחוץ לחוק). הרב אריאל הוא אב בית הדין לענייני עם ומדינה הפועל במסגרת הסנהדרין החדשה. הסנהדרין החדשה היא תנועה שנוסדה בתחילת שנות האלפיים במטרה להקים מחדש את הסנהדרין ולחתור תחת מערכת המשפט בישראל.

פרטי קשר

תוכניות המוצעות לבתי ספר

 1. הרצאות בנושא ירושלים והמקדש (הרצאות הרב מנחם מקובר)
 2. מתחברים למקדש 
 3. יום שכולו מקדש 
 4. משחק שלטים אינטראקטיבי 
 5. מסיבת סידור עם המדרשה לידע המקדש 
 6. חג הסיגד: מורשת ביתא ישראל / יהודי אתיופיה (הפעלה לחג הסיגד)
 7. חוויה בארץ התנ"ך 
 8. בעקבות הכהן הגדול 
 9. הרצאה בנושא בית המקדש וירושלים
 10. פעילות בנושא הקהל 
 11. פעילות חוויתית בנושא המשכן (המשכן, כליו ובגדי הכהונה- לספר שמות)
 12. תוכנית בר/בת מצווה כיתתית 
 13. מסיבת חומש עם מדרשה לידע המקדש 
 14. המקדש בשלושה מימדים- מציאות מדומה
 15. הצגת מיכה והנבל החמוד
 16. ירושלים לאור המקדש 
 17. פעילות המקדש לפסח
 18. הצגת כד קטן
 19. פעילות הקהל
 20. סדנאות (סדנאות לחגים ולירושלים)
 21. פעילות "שימו שמן" לחנוכה

מידע על העמותה

 • מטרות העמותה מתוך אתר משרד המשפטים: "ללמד את נושא המקדש וירושלים לכל שכבות העם. לפתח לשם כך אמצעי לימוד והמחשה. להוציא פרסומים פדגוגיים בנושא. ארגון כנסים השתלמויות והרצאות. כתיבת תוכניות לימודים על נושאי המשכן והמקדש, מדרשה תורנית-ציונית שתפעל ותקיים פעילות לחיזוק ולימוד של ערכי המורשת העם יהודי והעמקת זהותו, בדגש על ירושלים ובית המקדש. חיזוק והעמקה של עולם התנ"ך והקשר הנצחי של עמינו לארץ ישראל."
 • הרב מנחם מקובר העומד בראש המדרשה לידע המקדש תומך בעליה להר הבית ואמר כי "אנו עומדים לחנוך בע"ה בקרב מרכז מבקרים חדש באתר מיני ישראל, ובו בין היתר דגם מפואר של בניין העתיד, הוא הבית השלישי… כל זאת כדי לעורר את הציבור בציפייה לחזון הדורות של בניין בית המקדש". (ערוץ 7, ״מורא ממקדש״, 1 בדצמבר 2020)

פרטי קשר

תוכניות חינוכיות המוצעות לבתי ספר

 1. הצדקה למדינת ישראל , ויכוח הסטורי הרצוג-טוינבי. ('הנסיך היהודי' מול ההיסטוריון המומחה)
 2. מנהרת הזמן (מסע זהות ישראלי בזמן)
 3. מנהרת הזמן – הרצאה (מסע זהות ישראלי בזמן – הרצאה)
 4. המשפחה היהודית – העולם הערכי

 

מידע על העמותה

 1. על פי אתר "תורת המדינה" הארגון הוקם 2014 ועוסק "בעיצוב מדיניות ציבורית על פי התורה ומקדם מדיניות באמצעות לימוד, מחקר, חקיקה ויוזמות ציבוריות. לארגון תורת המדינה שני תחומי פעילות מרכזיים: בית מדרש ומכון מחקר". 
 2. עמוד הפייסבוק של עמותה מגדיר את הארגון כ"עוסק בביסוסה של מדינה יהודית על פי התורה, על ידי לימוד מעמיק בערכי התורה."
 3. תורת המדינה פועלים למען הרחבת כוחם של בתי הדין הרבניים בישראל. 
 4. תורת המדינה פעלו כנגד אימוץ האמנה למאבק באלימות נגד נשים ואלימות במשפחה ("אמנת איסטנבול"), אמנה שמהווה את הסטנדרט הבינלאומי להתמודדות עם אלימות כלפי נשים ואלימות במשפחה. 

פרטי קשר

תוכניות המוצעות לבתי ספר

 1. מכון פוע"ה – פוריות ורפואה עפ"י ההלכה

מידע על העמותה

 • מכון פוע"ה ארגן אירועים שעסקו בגניקולוגיה ורפואת נשים אשר הדירו רופאות בתחום (YNET, 5 בינואר ,2012, דה מרקר 5 בינואר 2012)
 • מכון פוע"ה מכשיר אחיות לתפקיד "בודקות טהרה", בו הן בודקות את הצוואר הרחם והנרתיק של האישה על מנת לקבוע קביעה הלכתית: אם האישה היא טמאה או טהרה. על פי הכתבה בנושא במאקו: "במכון מכנים את בודקות הטוהרה 'העיניים של הרב'". (מאקו 26 בדצמבר 2019). המידע עובר ישירות לרב. 
 • ראש מכון פוע"ה הוא הרב מנחם בורנשטיין הנמנה על צוות רבני ארגון "בקדושה" (היום ״המכון הישראלי למשפחה״), ארגון שמקדם גרסה של טיפולי "המרה" ללהט"ב (ראה פירוט בתת הפרק "המכון הישראלי למשפחה"), ורב בישיבת מרכז הרב. בורשטיין הוא גם חלק מההנהגה הרבנית של ארגון ״חותם״, ארגון שעוסק בפעילות אנטי להט"ב. ביולי 2016, חותם ארגנו את "כנס ציון וירושלים" עם ארגון ליב"ה, איגוד רבני הקהילות בישראל והתנועה למדינה יהודית. הכנס עסק ב"בסכנת חדירת הרפורמה למערכות השונות" ונודע בשל "נאום הסוטים" של ראש המכינה בני דוד בעלי, הרב יגאל לווינשטיין, אשר עורר סערה גדולה. הרב יהושע שפירא נאם בכנס על "השפעת הרפורמה על התא המשפחתי". ביוני 2018, "חותם" ו"קוממיות" ארגנו יחדיו את כנס רמלה ה-9 בנושא "המשפחה – אתגרים וחזון" הכנס כלל הרצאה של בצלאל סמוטריץ' על "משפחה כיעד לאומי".

פרטי קשר

 

 • מנכ״ל: עמיחי שלמה רמר
  • rl@puah.org.il
 • אשת קשר באתר משרד החינוך: גליה הימלפרב
 • טלפון: 052-7710601
 • מייל: h3@puah.org.il
 • אתר אינטרנט: https://puah.org.il/

תוכניות המוצעות לבתי ספר

 1. להיות אני – לגלות את המיניות מחדש
 2. לגדול בידיים טובות (מענה טיפולי מקצועי למוגנות ומיניות נכונה ובריאה)
 3. הכלה ללא פשרות (מיניות והכלה במרחב בין הורה לתלמיד)
 4. מוגנות והתמודדות מינית

מידע על העמותה

 • מטרת העמותה באתר משרד המשפטים: " פיתוח וביסוס מנהיגות חברתית ולאומית. ביצוע פעילות לחיזוק ערכי המשפחה והחוסן החברתי בישראל. העצמת הזיקה בין עם ישראל לארץ ישראל. חיזוק ערכי היהדות במרחב הציבורי". 
 • חוסן פועלים למען ״שינוי נטייה מינית״ לקהילת הלהט"ב, פרקטיקה אסורה במדינות רבות בעולם, בכלל זה בישראל. כך כותבים חוסן באתר האינטרנט שלהם: "הקמת העמותה נועדה להקל על הקושי הרב המאפין את המתמודדים עם משיכה הומוסקסואלית בלתי רצויה עבורם, ולאפשר למתמודדים המבקשים זאת, לקבל טיפול שיסייע להם לחיות את חייהם באופן שמתאים לעולם הערכים שלהם. העמותה הוקמה בעידוד ובתמיכה רבנים ומקצועית רחבה."
 • בינואר 2023 העמותה ביקשה לקיים יום עיון למורים בחינוך הממלכתי-דתי ולא קיבלה אישור לאור התכנים שעתידים היו להיות מוצגים בה. בהשתלמות אמורים היו להשתתף הרב יגאל לוינשטיין ממכינת בני דוד בעלי, שדיבר בעד טיפולי המרה והפסיכולוג חגי מלר שמתנגד לאיסור על טיפולי המרה. בתגובה ארגון מגמ"ה (מורים ומורות גאים במערכת החינוך) אמרו כי "במסווה של השתלמויות מיניות בריאה לכאורה מסתירים ארגוני ההמרה תפיסת עולם להט"בופובית מסוכנת, המנוגדת לעמדת משרד הבריאות ואפילו לעמדת משרד החינוך עצמו בנוגע לסכנה שבטיפולי המרה. אסור שמשרד החינוך יאפשר גמול השתלמות מקצועי על תכנים מסוכנים והרסניים שכאלה, המציגים תלמידים ומורים להט״ב כמי שצריך לשנותם, לטפל בהם או לתקן אותם". מור נהרי, מנכ"לית חוש"ן – ארגון החינוך וההסברה של הקהילה הגאה, מסרה: "לא יעלה על הדעת שבמערכת החינוך יועברו תכנים מזיקים ומסכני חיים שעוסקים בהמרה. לא ייתכן שפרקטיקה מסוכנת זו תיכנס בשערי מערכת החינוך לתלמידים ותלמידות ברחבי הארץ". (הארץ, 18 ביוני 2023)
 • אחד ממקימי ארגון חוסן הוא אורי ברטפלד (ראה על ברטפלד ב"חוסן – רישום עמותה״, תיקיית נספחים). בטרפלד פעיל בארגון "חותם – יהדות על סדר היום", ארגון שבכתבה שמעודד שמירת שבת במרחב הציבורי, מעודד הפרדה מגדרית ונאבק בתופעת בנות החמ"ד המבקשות להתגייס לצה"ל. (הארץ, 21 באפריל 2023). חותם גם עוסק בפעילות אנטי להט"ב. ביולי 2016, חותם ארגן את "כנס ציון וירושלים" עם ליב"ה, איגוד רבני הקהילות בישראל והתנועה למדינה יהודית. הכנס עסק ב"בסכנת חדירת הרפורמה למערכות השונות" ונודע בשל "נאום הסוטים" של ראש המכינה בני דוד בעלי, הרב יגאל לווינשטיין, אשר עורר סערה גדולה. הרב יהושע שפירא נאם בכנס על "השפעת הרפורמה על התא המשפחתי". ביוני 2018, "חותם" ו"קוממיות" ארגנו יחדיו את כנס רמלה ה-9 בנושא "המשפחה – אתגרים וחזון". הכנס כלל הרצאה של בצלאל סמוטריץ' על "משפחה כיעד לאומי"

פרטי קשר

תוכניות המוצעות לבתי ספר

 1. תוכנית לפיתוח אישי רגשי וחברתי
 2. יד ביד-מתן מעטפת רגשית כלל בית ספרית 
 3. מתבגרים באהבה 
 4. מיניות בריאה 

מידע על העמותה

 • המכון הישראלי למשפחה הינו מיתוג מחודש לארגון "בקדושה" (ראו "המכון הישראלי למשפחה – תעודה לשינוי שם של עמותה" תיקיית נספחים). 
 • הארגון פונה לקהילה הלהט"בית ומציע מה שהוא מכנה "טיפולי שינוי", מטופלים מתארים את הטיפולים כטיפולי המרה. (המקום הכי חם בגיהינום, 14 באוגוסט 2018 כמו כן בבלוג "זו לא את, זה אני: בלוג על החיים כהומו דתי", 16 ביולי 2015).
 • על רבני המכון נמנים הרב שמואל אליהו והרב יעקב אריאל הידועים בתמיכתם בטיפול המרה ללהט"ב. הרב אריאל הגדיר את חברי קהילת הלהט"ב כ"נכים שסובלים מבעיה אמיתית שאותה יש לפתור באמצעות טיפוליים נפשיים ותרופתיים" וזכה לתמיכתו של הרב אליהו. (הארץ, 6 בפברואר 2020)
 • הרב שמואל אליהו התבטא בגנות שילוב נשים בצה"ל בכלל ובתפקידי לחימה באופן ספציפי:" אני חושב שצבא זה עניין לגברים… השאלה היא אם הצבא ברגע האמת צריך להכניס בנות לשדה הקרב? זה לא מתאים לחיילות. לא מתאים לבנות לקחת רובה ולהלחם." עוד הוסיף ואמר כי שירות מעורב מוביל להפקרות: "במקומות שחיילות לא לוחמות הן יכולות להיות בתנאי שלא תהיה להן שום סמכות גברית מעליהן. כמו בשירות הלאומי. כשגבר ממונה על חיילת יש בסוף הפקרות. כששמים אותם בשמירה בלילה או בחמ"ל שעות על גבי שעות. אני מסכים שהם צריכים להתאפק אבל יש גם שכל ישר. אבל אתה לא מכניס חיילים לסיטואציה שיתחרטו עליה אחר כך". (סרוגים, 3 אוקטובר 2018).
 • בשנת 2020 בג"צ הורה להעמיד את הרב אליהו לדין משמעתי בעקבות התבטאויות גזעניות. (הארץ, 22 בפברואר 2023)

 פרטי קשר

 • טלפון העמותה: 07307416200
 • מייל העמותה: Ifc@ifc.org.il
 • מייל נוסף שאותר: elazar@ifc.org.il
 • איש קשר באתר משרד החינוך: יהושע אנסבכר (רכז סדנאות)
 • אתרי אינטרנט:

המכון הישראלי למשפחה: https://ifc.org.il/

בקדושה- המרכז להעצמת חיי משפחה: https://bekdusha.co.il/

שם נוסף: פנים אל פנים – נועם ישראל.

תוכניות המוצעות לבתי ספר

 1. השביל הזה מתחיל מכאן – תוכנית למוסדות הלימוד הכלליים (מילדות לבגרות)
 2. נפש יהודי הומיה (ערכי המסורת היהודית סביב מעגלי החיים והשנה)
 3. נפש יהודי הומיה – תוכנית למוסדות החינוך הכלליים (ערכי המסורת היהודית סביב מעגלי החיים והשנה)
 4. השביל הזה מתחיל מכאן (מילדות לבגרות)
 5. שלום חבר – תוכנית למוסדות החינוך הכלליים ( פיתוח מודעות חברתית-ערכית למוסדות החינוך הכלליים)
 6. שלום חבר (פיתוח מודעות חברתית-ערכית)

מידע על העמותה

 • אל"מ גבע ראפ, ראש הארגון ומנהל אגף חיילים, קשור למפלגת נעם של אבי מעוז: הוא הופיע בסרטון שמפלגת נעם העלתה לפייסבוק במרץ 2024 במהלך מערכת הבחירות לכנסת ה-24. כמו כן, באותה שנה מפלגת נעם פרסמה כי ראפ התפקד למפלגה. ראפ נחשב למקורבו של הרב טאו, נשיא ישיבת הר המור ויצא להגנתו לאחר שהואשם בפגיעה מינית. (ערוץ 7, 9 נובמבר 2022). 
 • בינואר 2023 עיריית תל אביב הודיעה שתשקול את המשך הקשר עם מדרשת לה"ב, הקשורה לעמותת נועם ישראל משום ש"עצם העובדה שאדם כה בכיר [ראפ] בה… נמצא בפעילות פוליטית עם מפלגת נעם, היא מטרידה" (זמן ישראל, 16 בינואר 2023). 
 • הרב אריה הוכלר, חבר ועד בעמותה, חתם על גילוי דעת התומך ברב יעקב אריאל וברב יגאל לוינשטיין לאחר שאלה זכו בביקורת ציבורית בעקבות אמירות הומופוביות. בין השאר בגילוי הדעת נכתב כי "כאשר אנו נדרשים לבירור עקרוני, אין מקום למתן לגיטימציה לתופעות ולהתנהגויות הבאות להעלות על נס אורח חיים המנוגד למוסר האנושי ולדרכה של תורה."
 • הרב דוד טורנר, ראש צוות תוכן של העמותה אמר באחד משיעוריו כי "עכשיו, בהמה זה לא דבר כזה שלילי. כן, אנחנו מכירים את תל-אביב, תנו לחיות לחיות, יש הרבה אנשים שמאוד מאוד מעריצים את החיות, וזה בסדר גמור מה שהחיות עושות". (הארץ, 22 ביוני 2020). 
 • מנהל תחום פיתוח וקשרי ציבור בעמותה הוא הרב יאיר גנץ מנכ"ל ישיבת מעלה אליהו בתל אביב. ב-2020 רון חולדאי פנה לישיבה וביקש "להגביר את הסובלנות בישיבה" לאחר הרצאה בה אחד הרבנים אמר כי "התרבות גולשת אל כל העולם והיא מביאה איתה רעל שיוצא בצורה של להט"ביסטאן במדינת ישראל. אנחנו מתמודדים עם דיקטטורה." (כאן, 10 במרץ 2020)

פרטי קשר 

תוכניות המוצעות לבתי ספר 

 1. מסע ירושמימה
 2. ירושמימה 
 3. תוכנית שנתית ירושמימה

מידע על העמותה

בעלי התפקידים ראם רצון, רו"ח בארגון, וגלעד פרגר, חבר ועד, הינם חברים בעמותת פנים אל פנים – נועם ישראל. פרגר הוא גם חבר ועד בעמותת "שישי משפחתי" שייסד יהודה פולישוק, יו"ר עמותת אורות, ערכים תורה ומסורת עליה נטען שעוסקת בהחזרה בתשובה (ראו: תת פרק אודות אורות, ערכים, תורה ומסורת). הנוכחות של אישים אלה בעמותה עשויה להעיד על הערכים החינוכיים אותם היא מבקשת להנחיל. 

פרט קשר

תוכניות המוצעות לבתי ספר

 1. מסע לחברה הישראלית
 2. שנת מצווה-אומנות ושיח אם ובת
 3. איך לזהות כשלים לוגיים (מבוא לרטוריקה)
 4. לוקחים את ההומור ברצינות (פיתוח חוש הומור)
 5. בין ציונות למצויינות
 6. שבע האומניות החופשיות (חינוך להומניזם)
 7. "לוגיכיף" שעשועי הגיון
 8. עצמאות מחשבתית וחרות תודעתית

מידע על העמותה

פרטי קשר

תוכניות המוצעות לבתי ספר

 1. קבלת החלטות – עם ישראל אחד (לוקחים אחריות על עצמנו)
 2. GPS לציונות
 3. אכפת לך (חיבור לכלל)
 4. קבלת השונה (ואהבת לרעך כמוך. האחר הוא אני)
 5. מפתחים סובלנות (חיים יחד)
 6. נתינה (פשוט לתת)
 7. עבר הווה עתיד (ערב שורשים)
 8. סיור בעקבות לוחמים (הר הרצל)
 9. סיור בעקבות לוחמים (סיור מורשת קרב ערכי)
 10. עושים חיים ברשת (יום אינטרנט בטוח)
 11. האור שבי (אני ייחודי ויש לי שליחות יחודית)
 12. המנהיג שבתוכי (גם אני יכול להיות מנהיג )
 13. סיור חרדים בבני ברק למורים (להכיר את המגזר החרדי)
 14. חיבורים בחברה הישראלית (מפגשים דתיים חילונים)
 15. יום בית כנסת (בית מדרש, השורשים שלי)
 16. סיור שורשים (סיור בני מצווה)
 17. הולכים בשביל ישראל (שביל ישראל)
 18. שרשת הדורות (מדור לדור)
 19. זהות יהודית לב
 20. פתיחה לשנת מצווה (שורשים)

מידע על העמותה

 • על פי כתבה ב"הארץ" הארגון העביר סדנה שעסקה בזוגיות אף על פי שקיבל אישור לפעול בבתי ספר מהאגף לחינוך תורני ולא מהאגף שאחראי על תחום מיניות וכישורי חיים. על פי הכתבה, הסדנה מיועדת לבתי ספר ממלכתיים אך המדריכים בעלי רקע דתי. על פי עדויות בסדנא נשים מוצגת כמושפעות יותר מרגש ועם הבנים דובר על שמירת נגיעה. בראיון לכתבה, מנכ"ל הארגון, גדעון סמואל, חשף את השקפתו ביחס לזהות יהודית וחשיבותן של "ערכי יהדות" לקיום תא משפחתי: "זהות יהודית לא רק נגמרת בשמירת החגים ושמירת השבת, זהות יהודית ויהדות וערכי המסורת מקיפים את כל תחומי החיים. אנחנו נמצאים בשבר גדול מבחינת התא המשפחתי ואנחנו מאמינים שלערכי היהדות יש מה להציע לשמירת התא המשפחתי." (הארץ, ״ארגון דתי מעביר ללא היתר סדנאות חינוך מיני וזוגיות בבתי ספר חילוניים״, 24 במרץ 2014)

 

פרטי קשר

 • מנהל חינוכי: גדעון סמואל
  • טלפון: 052-3219628
  • מייל: gideon@amisrael1.org.il
 • אשת קשר באתר משרד החינוך: שמרית טלמן
 • אתר אינטרנט: https://amisrael1.org.il/

תוכניות המוצעות לבתי ספר

 1. בואי בשלום בת מצווה
 2. מהתבגרות להתגברות
 3. ראי-סדנה לכישרונות צעירים
 4. הכנה לבר מצווה
 5. אקשן באולפן- סיור בערוץ טלוויזיה
 6. חידת החיים
 7. מעגל השנה עם הידברות
 8. הצגה צור משלנו

מידע על העמותה

 • מטרת העמותה באתר משרד המשפטים: "לפעול למען קירוב לבבות וקירוב רחוקים. כוללים לאברכים. להקים ולנהל מכוני מחקר תורניים ומדעיים- תורניים … לפעול להפצת התרבות היהודית בציבור הרחב. לייסד ולנהל ישיבות וכוללים לאברכים לייסד ולנהל מוסדות חינוך: גני ילדים, תלמודי תורה ובתי ספר, לספק מענה לשאלות הלכתיות באמצעות כל מדיה אפשרית, לפעול לעידוד קיומה של מצווה ממצוות התורה – שמירה על טהרת המשפחה." [הדגשת המחברת]
 • העמותה מפעילה את ערוץ הידברות בטלוויזיה ובאתר האינטרנט ובראשה עומד הרב החרדי זמיר כהן. ערוץ הטלוויזיה הושק על ידי יס בשנת 2008 במטרה "לקרב את חילוני ישראל אל מה שקוראים קברניטי הערוץ במילה אחת 'האמת'". (גלובס, 5 במרץ 2008)
 • נציגים מקהילת הלהט"ב יצאו כנגד זמיר וטענו כי הוא הומופוב שאמר משפטים כמו: "אתה הומו? תתחתן עם אישה עדינה מאוד מאוד", זאת כדי שאותו אדם ירגיש "גברי" ליד האישה. כמו כן זמיר אמר כי על פי הזוהר לכל אדם יש חלק נקבי וזכרי. אדם שנמשך לגברים קיבל גם כישוריים נשיים ומעלות נשיות, ולכן הוא אינו מרגיש גבר דיו ולכן מחפש גבר שישלים אותו והוא מעריץ את הגוף הגברי.  בתוכנית בערוץ הדברות האשים נישואין חד מיניים בגרימת המבול התנ"כי.
 • יום לפני הבחירות האחרונות הידברות הפיץ מסרונים בהם אנשים התבקשו להצביע למפלגות "המתנהלות על פי דעת תורה מבחינה הלכתית, מוסרית ומצפונית." (YNET, 28 במרץ 2023).
 • הורים מבית הספר "אבני חושן" בראשון לציון טענו שנציגים מארגון הידברות פנו לילדיהם ביציאה מבית הספר והציעו להם להניח תפילין. (Mynet ראשון לציון, 16 ביוני 2022)

פרטי קשר

  • אשת קשר באתר משרד החינוך: סילביה ברדה/אורית רצבי
  • טלפון: 073-3333347
  • מייל:  gefen@htv.co.il
 • מייל העמותה בגיידסטאר: tzemachh@gmail.com

 

תוכניות המוצעות לבתי ספר

 1. אומץ ( מר"ץ)
 2. מסע בעקבות אבות (לומדים ביחד פרקי אבות)
 3. מסע בעקבות אבותינו (פרקי אבות)
 4. חוויות אומץ (פעילות)
 5. שבועות חידון אינטראקטיבי (שבועות)
 6. חידון אינטראקטיבי זמן ישראלי (לוח שנה )
 7. חידון אינטראקטיבי חנוכה (חנוכה)
 8. סדנת השופר -התנסות (אלול- תשרי)
 9. מסיני עד אלי קבלת חומש (קבלת חומש)
 10. עולם חדש נפתח (אני ,משפחה,חברים,זמן )
 11. עולם חדש נפתח – מעגלי החיים (חברה ,אני,הסביבה)
 12. אפיית מצות + הפעלה (פסח)
 13. כאן נולדתי- שבילי ארצנו (ארץ ישראל)
 14. קפה דילמה בחיים (דילמות)
 15. זהות והתבגרות בת/בר מצווה
 16. בראשית שלי- ספר בראשית
 17. לאן נעלמו שבעת המינים
 18. כאן נולדתי (מסע חווייתי בשבילי הארץ)
 19. חוליה בשרשרת -עבר הווה ועתיד (העם ישראל)
 20. מנהיגים בתנ"ך- תורה נבאים כתובים (מנהיגות)
 21. חגיגת שבעות עם "עשרת הדברות" (עשר הדברות)
 22. כל הדרכים מובילות לארץ ישראל (עלייה )
 23. הצגה מישהו הזמין נס
 24. סוד החנוכייה עבודה (חנוכה)
 25. המירוץ לציון (משחק ירושלמי)
 26. לקראת שבת מלכה
 27. הצגה עד חצי המלכות
 28. קרנבל השפה העברית
 29. הפרשה מספרת לי (פרשת השבוע)
 30. לקראת שבת המלכה (קבלת שבת)
 31. המירוץ לציון (משחק ירושלמי)
 32. יום שיר חברות
 33. סיפור חווייתי לפי מסורת ישראל (סיפורי חז"ל)
 34. סדנת מנהיגות יהודית
 35. סיור סליחות ירושלמי פעילות קיץ (קייטנות)

מידע על העמותה

 • מתוך מטרות העמותה באתר משרד המשפטים: "פתיחת כולל אברכים שתורתם אמונתם, פתיחת בית מדרש, מרכז העמקת החינוך היהודי, בתי ספר, גנים, מדרשה ליהדות, מכינה קדם צבאית, תמיכה ברבני קהילות, פעילות תורנית שיעורי תורה כולל יום שישי, גישור פערים בין עדות בישראל, הידברות בין חילונים ודתיים… הפעלת מרכזים להעמקת חינוך היהודי המקנים מושגים וערכים ביהדות בסיסית לילדים ובני נוער בגילאים 6-18 בחינוך העשרתי שלא במסגרת הלימודים הפורמליים…"
 • הרב צבי שפיגל, חבר ועד בעמותת לחשוב ערכים, טייס שחזר בתשובה, למד בישיבת "נתיבות עולם" בבני ברק, השייכת לציבור החרדי ואז התקרב לזרמי הציונות הדתית ולמד בישיבת מרכז הרב. 
 • בהתייחס לסוגיית הלהט"ב שפיגל אמר כי "עם כל המוכנות להבנה והכלה לאנשים שהתנהלותם אינה כפי הטבע הישר, לא ראוי להפוך את זה לאידיאל״.

פרטי קשר

תוכניות המוצעות לבתי ספר

 1. סיור פלוגתא (חיים משותפים)
 2. מסיכות או להיות (פורים ברוח יהודית)
 3. מעגל השנה (רוח יהודית אירועים לחגים)
 4. משימה בארון הספרים (ארון ספרים יהודי)
 5. להאיר את העיר (ניווט יהודי עירוני)
 6. באנו חושך לגרש (חנוכה ברוח יהודית)
 7. מקדש מעט -רוח יהודית (סיור בבית כנסת)
 8. מסע זהות בגליל ובנגד
 9. תשליך מצולות ים (ראש השנה ברוח יהודית)
 10. עושים סדר בסדר ( פסח ברוח יהודית)
 11. ממוגבלות למסוגלות -רוח יהודית
 12. המירוץ לסוכה (סוכות ברוח יהודית)
 13. סדר טו בשבט
 14. פני שבת נקבלה
 15. פלוגתא (חיים משותפים)

מידע על העמותה

 • מטרתה על פי משרד המשפטים: "שעורי תורה. שיעורי העשרה תורנית לתלמידי בית ספר. תגבור שעות חינוך בבתי ספר. פעילות קירוב רחוקים. מתן מלגות לחונכים ולאברכים. פעולות צדקה וחסד. הקניית ערכי יסוד של המורשת היהודית לילדים ובני נוער ממערכת החינוך הממלכתי, שלא במסגרת תכנית הלימודים הפורמלית. הוצאה לאור של עלונים וחומרים בעניין התרבות היהודית. הפעלת מסגרות ערכיות לבוגרי תיכונים דתיים לחיזוק אישיותם לפני צבא והפיכתם לאנשים איכותיים ככלל. חיבור בין דתיים לחילוניים." [הדגשת המחברת].
 • ראשי עמותת אורות הם תלמידיו של הרב משה שפירא שנפטר בשנת 2015 והיה מעורב בארגוני החזרה בתשובה. (הארץ, 8 בפברואר 2019)
 • יהודה פולישוק, יו"ר ומייסד עמותת אורות, למד בישיבת חברון ובבית המדרש לרבנים אור אליהו, הוא ייסד את עמותת "שישי משפחתי" "שחרטה על דגלה את קידום והעצמת התא המשפחתי על בסיס המסורת היהודית. על רקע מציאות החיים בעידן המודרני המתאפיינת בהיחלשות הגרעין האינטימי המשפחתי.." 
 • עמותת אורות מפעילה את התוכנית "רוח יהודית" שעל פי אתר האינטרנט של העמותה: "פועלת להעמקת הזהות והתרבות היהדות בחט"ב בחינוך הממלכתי, בפריסה ארצית." שבמסגרתה "מקבל כל תלמיד הזדמנות לבטא את הזהות והשורשים אליהם הוא שייך." יחד עם זאת, בכתבה בעיתון הארץ עלה כי הורים התרשמו מהתוכנית בצורה שונה, פחות פלורליסטית: "הכוונה של המדריכים ושל מערכי השיעור היא מאוד ברורה: אנחנו חיים בישראל כי אנחנו יהודים, ואם אנחנו יהודים — חייבים להיות דתיים, כי זו היהדות האמיתית. מבחינתם, היהדות האורתודוקסית היא הגרסה היחידה… עבור חלק גדול מההורים, היהדות היא תרבות, לא ציוויים דתיים, אבל אין לכך שום התייחסות. את הטיפול בנושאים רגישים ונפיצים מאוד מפקידים בידי סטודנטיות דתיות". (הארץ, 8 בפברואר 2019)
 • פולישוק אמר על יהודים ברחבי העולם, בכלל זה יהודים רפורמים, כי "היהודים בגולה שלא יודעים כמעט שום דבר על יהדותם ואין להם קשר לחינוך יהודי." ושיש "מגפת התבוללות של יהדות העולם" (NRG, 26 במאי 2017)

פרטי קשר

תוכניות המוצעות לבתי ספר

 1. מקבלים שבת יחד (קבלת שבת עם חב"ד לנוער)
 2. חגים ומועדים במעגל השנה- חב"ד לנוער (מתחברים ערכים)
 3. מגיעים למצוות 

מידע על העמותה

 • בשנת 2021 ארגון סיטין (CTEEN), הידוע גם בשם חב"ד לנוער,  ביקש הכרה כארגון נוער ממשרד החינוך. במסגרת זו, גורם ממשרד החינוך אמר לעיתון הארץ כי "ארגון אשר עוסק באופן ישיר בהחזרה בתשובה יתוקצב באופן רשמי במיליוני שקלים. כל מהותו של הארגון הוא לקחת בני נוער ולקרב אותם ליהדות ולחבד." בראש הארגון עומד הרב משה שילת שבאותה כתבה אמר כי "הציבור החילוני מחפש מסורת ומעדיף תמיד את היהדות האורתודוקסית ולא את כל החיקויים", הוא אמר בכנס ב–2019, "אני מדבר על 90%, כן? לא על עשרת האחוזים שמכנים את עצמם כופרים, חלילה". (הארץ, 31 באוקטובר 2021)
 • במסגרת ראיון הרב שילת נשאל: "למה רק ' להעביר את היהדות'? למה לא לקיים דיאלוג ולשמוע מה לאחר [אדם חילוני, הערת המחברה] יש להגיד?" על כך ענה:""קודם כול, לא בטוח שיש לו מה להגיד. רוב החילונים מסתכלים על האדם הדתי כמי שיש לו מה להעביר – את דבר ה'. אם אתה מעביר את מה שאתה אישית מעביר – באמת גם לו יש מה להעביר באותה מידה, אבל אם אתה מעביר את דבר ה' – באמת ובלי התנשאות – למה אתה בטוח שיש גם לו מה להגיד לך?". במהלך הראיון המשיך שילת להדהד מסרים הרואים בחילוניות כ"עגלה ריקה" ואף דיבר על הצורך לפעול בקרב הציונות הדתית ו"לקרבה" לחב"ד. (ערוץ 7, 26 באוקטובר 2015)

פרטי קשר

 • מנכ״ל: מנחם מענדל קניבסקי
 • מייל העמותה בגיידסטאר: cteen.israel@gmail.com
 • אשת קשר באתר משרד החינוך: נאוה בל
 • טלפון: 050-7701009
 • מייל: navaziv770@gmail.com

תוכניות המוצעות לבתי ספר

 1. מרכז מאורות-מרכז חוויתי לסיפור היהודי
 2. קשר- העצמת הזהות היהודית

מידע על העמותה

 • מפעילה את מרכז מאורות, שהוא חלק ממרכז "אור מנחם אשדוד – ע"ש הרבי מילובאוויש" השייך לחב"ד. מטרת אור מנחם הוא "להפיץ את אור היהדות בארץ ישראל". שנועד להציג את סיפורי התנ"ך בצורה חוויתית לילדים. 
 • מטרת הארגון על פי אתר משרד המשפטים: "להקים ולנהל מרכז קהילתי חברתי רוחני. להפיץ יהדות בדרכי נועם. לתמוך ברכישת צרכי דת ולעזור ולסייע לנזקקים. לסייע בקליטת עולים וקידומם בחברה. להפעיל ולארגן פעילויות וחוגים חינוכיים לילדים, נוער ומבוגרים, עזרה פסיכולוגית ומורלית לזוגות ומשפחות. להקים ולנהל בית כנסת, הקנייה והעמקת ערכי היסוד של המורשת היהודית לילדים ובני נוער ממערכת החינוך הממלכתית , לפיתוח רגשי הזדהות עם העם היהודי , הארץ והמורשת היהודית." [הדגשת המחברת]
 • חבר הועד, מנחם מענדל פרידמן, עוסק בהפצת היהדות נוסח חב"ד והדהד מסרים בנוסח "העגלה הריקה" של החיים החילוניים. (חב"ד אינפו, י"א טבת תשפ"ג)
 • בעלי התפקידים בעמותה חברים בעמותות נוספות כגון בית חב"ד גבעתיים שע"י צעירי אגודת חב"ד, תורתך שעשועי חב"ד והידור מצווה.

פרטי קשר

 • מייל העמותה בגיידסטאר:  ikesher@gmail.com
 • קשר באתר משרד החינוך: גיא וייצמן
 • טלפון:  052-9278517
 • מייל: guy7039@gmail.com

אתר אינטרנט: https://merkaz-meorot.org.il/

תוכניות המוצעות לבתי ספר 

 1. סדנאות להכרת חגי ישראל

מידע על העמותה

 • מדובר בזרוע חינוכית של חב"ד שנוסדה בשנת 1999.
 • מטרת העמותה על פי אתר משרד המשפטים: "הבאת אחדות בין כל שכבות העם, הפעלת מכון בר מצווה, יסוד ותחזוק מעונות יום לילדים ולקשישים, הפעלת בית תמחוי, הפצת היהדות והחסידות ומודעות הגאולה. קידום פעולות חינוך לילדים, נוער ומבוגרים. עזרה לנזקקים."

 

פרטי קשר

תוכניות המוצעות לבתי ספר

 1. ODT ככלי לתקשורת בדור המסכים (גיבוש הצוות/התלמידים וכלים לצמיחה אישית)
 2. מחברים עולמות – אישי, חברתי, לאומי (השליחות שלי)
 3. סיור חברתי בנושא פתרון קונפליקטים, תקשורת וקבלת האחר (מגשרים עולמות)
 4. מסע חיים בעקבות התשובה (השליחות שלי בעולם)

מידע על העמותה

 • ישראל זעירא, ראש עמותת ראש יהודי אמר כי "קודם כל אנחנו גאים בהדתה שלנו ואומרים שהלוואי שכל הציונות הדתית תעסוק בהדתה. הבעיה שלנו היא שרבים מפחדים לעסוק בהדתה והתחלנו לגמגם ולהתנצל. אדם שרוצה להתקרב ליהדות, לשבת, לתורה, לתפילין, הוא מבקש ממך עזרה, חברותא, שתפתח בפניו את הבית ותראה לו איך נראית שבת. אין דבר כזה להחזיר בתשובה, זו אגדה. אנחנו מסוגלים ללוות אדם שרוצה להתחזק ולהתקרב בסביבה הטבעית שלו." (ערוץ 7, 19 באוגוסט 2021)
 • ראש יהודי פועל להדתה בעיר תל אביב באמצעות הצעת מלגות מחיה: "פרויקט חדש מבית 'ראש יהודי' קורא לכם להצטרף לשליחות בלב הארץ – העיר תל אביב .קבלת שבת חגיגית, סעודות שבת משותפות, ולימוד תורה עד 2 בלילה אלו לא פעולות שגרתיות למרבית תושבי העיר. תל אביב, שידועה לכולנו כעיר החגיגות והמסיבות, מגלה את פניה מזווית שונה ומרעננת במיוחד .
  מרכז 'ראש יהודי' פועל מזה עשרות שנים בעיר ופותח את שעריו בפני כל מי שמעוניין לשמוע ולטעום את טעמן של תורה וזהות יהודית .כעת ,יוצא המרכז בקריאה גדולה עבור זוגות צעירים בני תורה, אברכים ועובדים, להגיע לגור בתל אביב ולפעול בעיר כשליחים שיפיצו את אורה של תורה ואהבת ישראל" .
 • הארגון מפעיל את תוכנית "צעירי ראש יהודי" שעל פי עדותו: "הוקם על מנת להאיץ את תנועת התשובה הציונית בעם ישראל. הארגון משתדל ללכת לאורו של מרן הרב קוק ולצעוד בדרך של תורה המחברת את חלקי הנפש, תחומי החיים, העם המדינה והארץ למכלול הרמוני ששייך לכל יהודי בדורנו. שאפתינו היא להאיץ את התורה המיוחדת שזכינו לקבל ולהתחבר עם כל גווני האם תוך הנגשת תורת ארץ ישראל לכל יהודי." 

פרטי קשר

תוכניות חינוכיות המוצעות לבתי ספר

 1. יפעת מרכז זהות יהודי-ישראלי (חוויה ושורשים נפגשים)
 2. פסטיבל בית ספרי במעגל השנה
 3. פעילות בר/בת מצווה בשילוב סיור (סיורים חווייתים ערכיים)
 4. זהות יהודית-ציונית
 5. מרכז יפו לסיורים (ביורים חווייתים ערכיים)
 6. יפעת מרכז פדגוגי

מידע על העמותה

 • הגרעין החברתי יפו הוקם בשנת 2007 על ידי ישראל זעירא ועמותת "ראש יהודי", שעוסקת בהגירה יזומה של מתנחלים לשכונות חילוניות בתל אביב שזעירא עומד בראשה (ניתן לקרוא על כך בשיחה מקומית,  וב-NRG). זעירא פעל בעבר נגד קיומם של משחקי כדורגל בשבת וידוע בלהט"בופוביה. כך בכתבה ב-NRG מיולי 2008 על זעירא ומפעל הגרעינים התורניים בתל אביב-יפו: "מי שהגדיר משימה לטפל רק בנוער שלנו" כתב [זעירא] לפני שנתיים "שלא יתפלא שזה הנוער היחיד שמתקשר איתו. מי שלא ישקיע את עיקר עוצמתו בטיפול שורשי של הארת האמונה הפנימית בעם – לא יוכל לדבר על ארץ ישראל בשעת מבחן… אני רוצה להפיץ תורה ולהשפיע… המטרה היא בוודאי להחזיר בתשובה, רק שהמילה 'להחזיר' היא לא מילת גנאי אלא חיובית, בתנאי שהיא בדרכי נועם ובלי מניפולציות."
 • באתר האינטרנט העמותה כותבת שמטרתה היא "הגברת זהות יהודית ציונית עמוקה ושורשית המשותפת לכל החוגים בחברה הישראלית." לעומת זאת, באתר משרד המשפטים העמותה מצהירה מפורשת כי מטרתה היא "קידום ערכיה של הציונות הדתית… עזרה וסיוע לקהילות בהקצת וניהול של גרעינים תורניים וגרעינים חברתיים…"
 • הגרעין התורני עוסק באופן אינטנסיבי בפעולות לייהוד יפו (ניתן לקרוא על כך בגלובס, ובשיחה מקומית). בנוסף, הגרעין פועל נגד התבוללות כפי שעולה מכתבה בעיתון הארץ מספטמבר 2016: "כשביפו יש נישואי תערובת כמעט בכל בניין — חייבים לחזק את הזהות היהודית", נכתב בפלייר שהגיע לידי "הארץ" וקורא לתמיכה בפעילות "הגרעין התורני יפו" בהובלת הרבנים יובל אלפרט ואיתי קרמר. "בממוצע בכל בניין ישנה משפחה אחת מתבוללת לפחות", מודגש במודעה. "בכיתות ביפו יש כבר כ–20% שנולדו מנישואי תערובת, בדרך כלל של נערות יהודיות עם ערבים".אנחנו רוצים לחזק את הקהילה המקומית במסורת היהודית", אמר הרב אלפרט ל"הארץ", "לא מדובר בהצהרה נגד האוכלוסייה הערבית. אנחנו בסך הכל רוצים שהנישואים יהיו רק על פי ההלכה והמסורת."
 • הרב יובל אלפרט חבר בועד המנהל של זהות – איגוד המרכזים לזהות יהודים (ראה תת פרק אודות זהות)

 

פרטי קשר

 • מייל העמותה בגיידסטאר: ghyafo@gamil.com
 • טלפון: 074-7013722
 • איש קשר באתר משרד החינוך: יובל אלפרט

אתר אינטרנט: https://www.gyafo.co.il/

תוכניות חינוכיות המוצעות לבתי ספר

 1. תוכנית בר/בת מצווה
 2. תכנית בר/בת מצווה חברתי

מידע על העמותה

הגרעין התורני "ועליתם בנגב" פעיל במצפה רמון וסביבתה משנת 2000

הגרעין מקדם הפרדה מגדרית והרב יעקב דביר, ממייסדי העמותה ומורשה חתימה, דיבר בזכות הפרדה מגדרית ואי גיוסן של נשים לתפקידי לחימה בצה"ל. 

הגרעין התורני מקדם אידיאולוגיות אנטי להט"ביות בעיר. הרב צבי קוסטינר, ראש ישיבת מדברה כעדן המזוהה עם הגרעין, התבטא בחריפות כנגד קהילת הלהט"ב ואמר כי " מטורף, משוגעים. רשע ועוד רשע ואנחנו שותקים. תפקידנו לא להתבייש ביהדותינו." אפרת זיו, חברת הגרעין התבטאה גם היא נגד קיום מצעד הגאווה בעיר והטיפה למען "משפחה יהודית" מסורתית כמודל לגיטימי יחיד: "האירוע שלנו נועד לתת פיתחון פה לעם ישראל שמפחד לומר את האמת הפשוטה- שמשפחה יהודית מורכבת מאבא, אמא וילדים. זה יסוד קיומו של עם ישראל. אנחנו רוצים להדהד את המסר ממצפה רמון לכל מקום."

פרטי קשר

 • מייל העמותה בגיידסטאר: sh.koka@gmail.com
 • איש קשר באתר משרד החינוך: אברהם מורדוף
 • טלפון: 058-5597262
 • מייל: avrhahm@gmail.com

תוכניות חינוכיות המוצעות לבתי ספר

 1. הכנת לבר/בת מצווה לוד
 2. סיפור דרך-מפגש חי עם החברה הישראלית
 3. ניווטים- הכר את עירך
 4. מקום בלב- לוד
 5. מעגל השנה היהודית 
 6. ערכים במסורת היהודית-ישראלית
 7. חיים במרחב משותף (חיים בעיר מעורבת)
 8. תוכנית בר/בת מצווה-תשפ"ד
 9. חדר בריחה
 10. נוף הולדתי
 11. זו עירי
 12. חוג לכל ילד
 13. שומר.ת על עצמי

מידע על העמותה

 • מטרות העמותה באתר משרד המשפטים: " קידום החינוך באיזור לוד-רמלה. שיעורי תורה ותמיכה במוסדות תורה באיזור לוד-רמלה. קידום הרווחה באיזור לוד-רמלה. ייזום ארועים בתחומי תרבות ובתחומים תורניים. הקמה וניהול מעונות יום וגני ילדים. עצירת מגמת העזיבה של תושבים מלוד ועידוד הגירה חיובית של אוכלוסיה חזקה ללוד. בניית קהילות והעצמתן בשכונות השונות בעיר לוד. חיזוק מערכת החינוך הפורמאלית והבלתי פורמאלית. פעילות תורנית. הפעלת פרויקטים חברתיים. יוזמות בתחום הרווחה – סיוע לנזקקים גמ"ח (בכפוף לאמור במכתב העמותה מיום 6.4.14). העמקת הזהות והחינוך היהודי והעמקת וחיזוק הקשר היהודי לארץ ישראל." [ההדגשה של מחברות הדוח].
 • הגרעין התורני לוד הוקם בשנות התשעים על ידי אהרון אטיאס יליד העיר לוד. אטיאס, ודמויות מפתח אחרות בגרעין התורני כדוגמת יוסף הרוש ודוד אברמוביץ, הם בוגרי תנועת הנוער "עזרא." מדובר בתנועת נוער שהוקמה בתחילת המאה ה-20 והייתה מזוהה עם "פועלי אגודת ישראל". היום חלק מחזונה הוא לבנות "חברה המגשימה את הצו האלוקי על ממלכת כהנים הארץ ישראל." אטיאס מתבטא ברשתות החברתיות כנגד התבוללות ובהקשר זה מפיץ מסרים של ארגון להב"ה הכהניסטי (על הפצת השנאה של ארגון להבה ניתן לקרוא כאן). 
 • הגרעין התורני הואשם ביהוד העיר לוד (ניתן לקרוא על בכתבה בשיחה מקומית) והתבטא בעבר בנוגע לצורך לשמור על "הצביון היהודי" של המרחב. 

פרטי קשר

תוכניות חינוכיות המוצעות לבתי ספר

 1. תוכן חוויתי סביב חגי ישראל-קרוב לבד
 2. לומדים להתקרב
 3. לומדים להתקרב-קרוב ללב

מידע על העמותה

 • עמותת קרוב ללב נוסדה על ידי אנשים הנמנים על הגרעין התורני ברמת השרון כמו נתנאל סימן טוב, יצחק סבתו, אלישיב אנסבכר, יצחק כהנא. ("בקשה לרישום עמותה לתיק 043980," תיקיית נספחים; "בקשה לרישום עמותה למרכז להעמקת הזהות היהודית", תיקיית נספחים.)
 • נתנאל סימן טוב אמר כי "יש לנו הזדמנות חד פעמית נדירה להיכנס למשפחה שאינה שומרת תורה ומצוות הביתה, לא פעם ולא פעמיים, סביב עשר פעמים, עשרה מפגשים, עם הילד המתוק הזה שלמדתי איתו לבר מצווה. אם אין לי שום דיבור איתו, סמסים, קשר אחר כך, אז אחר כך אנחנו אפסים." (ערוץ 12, 10 בספטמבר 2017)
 • העמותה היתה בין נותני החסות לאירוע שנערך בכיכר רבין לרגל יום הכיפורים והדיר נשים. האירוע בוטל בשל לחץ ציבורי. 

פרטי קשר

תוכניות המוצעות לבתי ספר

 1. רצף סדנאות בנושא חינוך פיננסי מזווית יהודית (סדנאות בנושא חינוך פיננסי מזווית יהודית)
 2. תכנית שנתית ללימוד חינוך פיננסי מזווית יהודית (ערך מוסף תוכנית היברידית)
 3. הכשרת מורים וצוות הנהלה ללימוד חינוך פיננסי מזווית יהודית
 4. סדנת חינוך פיננסי מזווית יהודית (סדנת מבוא/ סיכום לנושא חינוך פיננסי מזווית יהודית)
 5. ערך מוסף -חינוך לתודעה כלכלית יהודית (חינוך פיננסי מזווית יהודית)
 6. תכנית חצי שנתית ללימוד חינוך פיננסי מזווית יהודית
מידע על העמותה

 • מטרתה לפי משרד המשפטים: לעסוק בענייני רווחה וסיוע כלכלי לנזקקים ומתן ייעוץ והדרכה לנזקקים בעיקר בתחום הדיור וניהול המשק המשפחתי. מתן הלוואות. לערוך מחקרים ולפתח פרויקטים נוספים בתחומי הרווחה הכלכלית ברוח היהדות.
 • מטרתה על פי אתר העמותה: "לחבר תורה עתיקה עם כלכלה חדשה. יחד יוצרים שינוי תודעתי ומיישמים את ערכי היהדות בכל תחומי החיים הכלכליים של המאה ה-21."
 • בראש העמותה עומד עמיצור אריאל,  בעבר מנהל ישיבת ההסדר ברמת השרון. אריאל יצא נגד הניסיונות של "רמת השרון חופשית" ומרצ לעצור את מגמות ההדתה שהגרעין התורני מוביל בעיר. (ערוץ 7, 15 בנובמבר 2018)
 • אליצור הביע התנגדות להנחיות משרד התיירות המחייבות מדריכים ללמוד תכנים שקשורים לנצרות כדי להיות מדריכי טיולים בטענה שמדובר בהתנגשות עם המסורת היהודית.

פרטי קשר

 • מנהלת אגף חינוך: הדס לנדא
 • טלפון העמותה: 055-96399936
 • מייל העמותה מגיידסטאר: office@bky.org.il
 • אשת קשר: הדס לביא

אתר אינטרנט: https://www.bky.org.il/

תוכניות המוצעות לבתי ספר

 1. בין סובלנות לרלטיבזם
 2. מסע בונים מדינה
 3. אחריות למידה: מורים-הורים-ילדים
 4. להבין את החג באמת
 5. חיים בשותפות
 6. מולדת 
 7. תנ"ך-ללמוד וללמד
 8. ערכים מתנגשים? יהדות ופוסטמודרנה
 9. איך נגשים לספר הזה?

מידע על העמותה

 • מטרת העמותה על פי אתר משרד החינוך: " הפצת לימודי תורה בישראל הפצת שיעוריו של הרב טאו ורבנים אחרים. פיתוח מיזמים ופרויקטים הקשורים לחינוך תרבות רווחה וחברה". מאתר הארגון: ״עמותת 'שירת ישראל', עוסקת בעריכתם והוצאתם לאור של שיעורי הרב צבי ישראל טאו שליט"א, בחוברות העוסקות במגוון רחב של נושאים אמוניים מתוך תורת הרב קוק זצ"ל הערוכים בשפה ברורה ובהירה״ . 
 • הרב צבי טאו הוא מהרבנים הבולטים והקיצוניים ביותר בזרם החרד"לי, נשיא ישיבת הר המור, והמנהיג הרוחני של מפלגת נעם של אבי מעוז. 
 • טאו הואשם בתקיפות מיניות. 
 • בחוברת פנימית שחיבר הרב צבי טאו ותוכנה פורסם על-ידי חיים לוינסון מופיעות עמדותיו כלפי נשים ומקומן במרחב הציבורי. טאו סבור כי פיתוח השכלה עמוקה אצל נשים "יפגע באיכות החיים של האומה והחברה כולה״ וכי לאיש ואשה יש תפקידים שונים. אמנם מבחוץ זה נראה כאילו האשה מופלית אבל אין כך הדבר (הארץ, 30 ביולי 2012)
 • ביום א' ה-20 ביולי 2023, במסגרת המחאות על ההפיכה המשטרית מפגינים נגד ההפיכה הגיעו לשערי ישיבת הר המור בשעה שנערך בה כנס אודות חינוך. בהודעה שהופצה למוחים נכתב: "ביום ראשון מתקיים כנס חינוך של הזרם הכי קיצוני בציונות על פי עיתון  ישראל היום הדתית המשיחית. זרם ששם לו למטרה להפוך את מדינת ישראל למדינת הלכה שמושתת על משיחיות, גזענות, עליונות יהודית, הדרת נשים, הומופוביה וערכים אנטי ליברלים מוצהרים. פורסם שהכנס פתוח לציבור הרחב אבל מיועד לגברים בלבד." (ישראל היום, 30 ביולי 2023)

פרטי קשר

 • מנכ"ל: יוחנן בנטולילה
 • מייל העמותה מגיידסטאר: nihul.shirat@gmail.com
 • אנשי קשר באתר משרד החינוך: 

עמותת בני דוד ידועה גם בשם ״מכינת עלי״

תוכניות המוצעות לבתי ספר

 1. חינוך לציונות בעידן רב תרבותיות
 2. אמפתיה וליגיטימציה
 3. חינוך והקניית ידע בעידן פוסט מודרני
 4. לאומיות וחיים בשותפות
 5. כיבוד הורים כתשתית לחינוך
 6. השפה כמחוללת תודעה
 7. שייכות ומימוש עצמי
 8. ספקנות, פלורליזם, ושבעים פנים לתורה
 9. זהות יהודית
 10. חינוך לאחריות
 11. מורשת יהודית
 12. כיצד נולדים ערכים

מידע על העמותה

 • המכינה בעלי עלתה לאורך השנים לכותרות סביב התבטאויות שנויות במחלוקת של בכירי רבניה, ביניהן התבטאויות כנגד נשים. לדוגמא, הרב יוסף קלנר אמר בין השאר כי "בגלל ששולחים אותן [את הבנות] לאוניברסיטאות הן נהיות גאונות גדולות? לא." "יש מנכליות פה ושם – בחורילות כאלה". על פי כתבה בזמן ישראל סדן עצמו אמר במהלך הרצאה שמי שמלמד נשים כבר מגיל צעיר להיות עצמאיות, "מסרס את הכוח הכי חשוב שיש להן – הכישרון והתבונה לבנות את הבית". הרב לוינשטיין אמר כי "השירות הצבאי 'משגע' חיילות ושהן 'לא יהיו יהודיות בתום השירות." (זמן ישראל, ״מכינת הדגל הדתית-לאומית תחת חקירה״, 2 במאי 2018).
 • הרב אלי סדן, מייסד וראש מכינת בני דוד על היהדות הרפורמית והפלורליסטית:" מי שמלמד תודעה יהודית בסגנון רפורמי, פלורליסטי עם חזיונות לב, עם מוסר אנושי, וחושב שיש פה ויכוח על אופייה של היהדות, טועה. הוויכוח הוא על עצם קיומה של היהדות, על עצם קיומה של המדינה, ועל כוחו של צהל. זה ארס שנלחם ברוח העליון – לוקח מעם ישראל את הנשמה של הכל, את מקור החיות הגבורה העוז והחוסן." (הארץ, 4 ביולי 2018)
 • סדן קשר בין השואה לבין חילון של יהודים באירופה ואמר כי: "אני לא אומר שבגלל זה היתה שואה, שלא תטעו, לאיש אין רשות לבוא ולהגיד מה אלוהים חשב. אבל אלה שמגלגלים עיניים, איך הוא עשה לנו דבר כזה? מה כולם היו צדיקים? וכולם עלו לארץ ישראל? מה שקרה זה בדיוק מה שכתוב בתורה, אם תעזבו את ה' כך וכך יהיה… וכי גדולי ישראל לא צעקו לעם ישראל קומו תעלו לארץ ישראל… הרב קוק ידע שנפתחו שערי ארץ ישראל ועם ישראל צריך למלא את תפקידו ולעלות לארץ ישראל ואם לא, אין לו יותר קיום בגלות. (הארץ, 2 ביולי 2018)
 • ראשי המכינת ידועים בגישתם ההומופובית, ובמיוחד מפורסם בהקשר זה נאומו של הרב לוינשטיין בו אמר: אני לא מעז לקרוא להם גאים, סוטים אני קורא להם…סוטים שהטריפו מדינה שלמה וצריך להאבק כדי להוציא אותם מהצבא". 

פרטי קשר

 • ראשי הישיבה: הרב אלי סדן והרב יגאל לוינשטיין
 • מייל הישיבה: info@bneidavid.org
 • איש קשר באתר משרד החינוך: יהודה טיבי
 • אתר אינטרנט: https://bneidavid.org/Web/He/Default.aspx

ישנם גרעינים תורניים נוספים ששמם מופיע בגפ״ן אך לא מופיעות תוכניות לימודיות תחתם. כלומר, הגרעינים עצמם קיימים כישות אבל כאשר לוחצים עליהם מתקבלת ההודעה ״לא נמצאו תוכניות מתאימות״. ייתכן שמדובר על תקלה תכנית במערכת.

הגרעינים הם: גרעין אליה, גרעין חינוכי קרית אונו סביון, גרעין מורשת חולון, הגרעין התורני ברמלה ו-הגרעין התורני קהילת מורשת הוד השרון.

הקו החם של ישראל חופשית להורים

הקו החם של ישראל חופשית להורים

הקו החם של ישראל חופשית להורים היי 👋🏼, תודה רבה שפנית למוקד הפניות של ישראל חופשית. נענה בהקדם, תודה על הסבלנות 🙏🏼